Üniversite İçin Ünye’den Ayrıldı

Orhan Tavlı, 1965 yılında Ordu’nun Ünye ilçesinde gürcü kökenli bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul, liseyi memleketinde okudu. Daha sonra üniversite eğitimi için Ordu’dan ayrıldı, İstanbul’un yolunu tuttu.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. Mezun olduğu bölüm kamu yönetimi idi.

Bürokrasideki İlk Görev Yeri Sivas

Eğitim gördüğü alanda iş hayatına atıldı. 1988’de Sivas’ta kaymakam adayı olarak kamu bürokrasisinde çalışmaya başladı.  Kaymakam adaylığı döneminde eğitim amaçlı İngiltere’ye gitti. Bu ülkede bir yıl kaldı.

Kaymakam olarak ilk görev yeri Giresun’un Güce ilçesiydi. 2 yıl süreyle Güce’de kaymakamlık yaptı.

Samsun Ayvacık’ta Kaymakamlık Yaptı

Güce’den sonra 2 yıl Samsun Ayvacık ve 3 yıl Erzurum Aziziye’de kaymakam olarak çalıştı. 7 yıl süreyle kaymakamlık deneyiminin ardından Ankaya’ya atandı. İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Dış İlişkiler Şubesi’nde 3 ay görev yaptı.

1999-2014 yılları arasında Ankara’da Mülkiye Müfettişi olarak çalıştı. Bu dönem içinde eğitim amaçlı 2007’de 6 aylığına ABD’ye gitti. 2008’de İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde kamu yönetimi alanında yüksek lisans yaptı.

2014’te Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanı oldu. Bu görevde 2 yıl kaldı.

İlk Valilik Deneyimi Çanakkale

Ardından ilk valilik deneyimi için Çanakkale’nin yolunu tuttu. 4 yıl Çanakkale Valiliği yaptı. Peşi sıra Muğla’ya atandı. 3 yıl da bu ilde çalıştı. 10 Ağustos 2023’de Samsun’a atandı. Halen Samsun Valisi olarak görev yapıyor.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı yakın akrabasıdır. Kardeşi de kendisi gibi bürokrattır.

Vali Orhan Tavlı, Ayşe hanımla evlidir ve iki çocuk babasıdır.