Tıp doktoru, genel cerrahi uzmanı Dr. Murat Çan, babası ile ablasının yolundan giderek CHP çatısı altında siyasete atıldı. İl Başkan Yardımcılığı yapan Çan, 28.dönem Samsun Milletvekili seçildi.

Giresunlu Babanın Samsunlu Oğlu

Giresun’dan Samsun’a göç eden bir ailenin çocuğu olarak 1968’de Samsun’un Terme ilçesinde doğdu. İlk ve orta okulu Samsun Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nda okudu. Samsun Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra doktor olabilmek umuduyla Trabzon’un yolunu tuttu.

Giresun, Amasya, Trabzon, Samsun’da Çalıştı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1993’te mezun oldu. Genel cerrahi asistanlığını OMÜ Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Giresun Şebinkarahisar, Amasya Taşova, Samsun Çarşamba, Trabzon Akçaabat’ta doktorluk yaptı.

Samsun’da 10 yıl özel bir hastanede genel cerrahi uzmanı olarak çalıştı. Samsun Gazi Devlet Hastanesi’nde de görev yaptı.

Sivil toplum faaliyetlerinde de bulunan Dr. Murat Çan, Samsun Termeliler Derneği’nde başkanvekilliği yaptı.

Babası ve Ablasının Yolundan Gitti

SODEP’in Samsun’da kurucu üyesi olan babası Dursun Çan ve CHP’den 2007’de milletvekili adayı olan ablası Canan Pir’in yolundan gitti ve siyasete girdi. CHP çatısı altında İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Bir önceki dönem genel seçimlerinde CHP’den 7.sıra milletvekili adayı gösterildi ama seçilemedi.  Siyaset yolculuğunu sürdüren Dr. Murat Çan, CHP’den 28. dönem Samsun Milletvekili seçildi.

Eşi de Kendisi Gibi Doktor

Halk sağlığı uzmanı Dr. Emine Çan ile evli olan Dr. Murat Çan’ın iki çocuğu bulunuyor.

TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi olan Dr. Mehmet Çan, Samsun Milletvekili olarak siyasi kariyerine devam ediyor.

Dr. Murat Çan iyi derecede ingilizce, orta derecede almanca biliyor.