Erhan Usta, ekonomist ve planlama uzmanı. 26 yıl bürokraside çalıştıktan sonra MHP’den siyasete atıldı. 3 dönem MHP’den Samsun Milletvekili seçildi. Halen İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili olarak görev yapıyor

Erhan Usta Kimdir?

Erhan Usta, 17 Temmuz 1966’da Samsun’un Havza ilçesinde doğdu. İlk ve orta okulu Havza 25 Mayıs İlköğretim Okulu’nda okudu. Ardından Havza İmam-Hatip Lisesi’nde öğrenim gördü. Daha sonra üniversite eğitimi için Samsun’dan ayrıldı ve Ankara’nın yolunu tuttu.

ABD'de Bölüm Birincisi Oldu

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde maliye bölümünü bitirdi. Ardından master için ABD’ye gitti. Northeastern Üniversitesi’nde İktisat Politikası ve Planlama dalında bölüm birincisi oldu ve master derecesi aldı.

Türkiye’ye döndükten sonra kamuda çalışmaya başladı. Devlet Planlama Teşkilatı’na uzman yardımcısı olarak girdi. Türkiye’de ‘yerel yönetimlerin finansmanı’ teziyle uzman oldu. DPT çatısı aldında daire başkanlığı, genel müdür, müsteşar yardımcılığı gibi görevlerde bulundu.

Teknik Koordinasyonu Üstlendi

2001-2015 yılları arasında kalkınma planı, orta vadeli programlar,  yıllık programlar ile makro ekonomik politika hazırlık süreçlerinin teknik koordinasyonunu yürüttü.

Kamudaki kariyeri boyunca kamu gelir ve harcamaları, kamu finansmanı, KİT ve sosyal güvenlik finansmanı, para politikası ve enflasyon, büyüme, ödemeler dengesi, sanayileşme, bankacılık, sigortacılık ve sermaye piyasaları, mahalli idareler, stratejik planlama ve iç denetim konularında çalıştı.

erhan-usta-kimdir-1

26 yıl süren bürokratlık döneminin ardından MHP’den siyasete girdi. 25., 26., 27.dönem Samsun Milletvekili seçildi. 2 yıl MHP Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. 4 yıl süreyle siyaset yaptığı MHP’den kamuoyuna yaptığı bir açıklamanın ardından 16 Ocak 2019’da ihraç edildi.

İYİ Parti Saflarına Katıldı

2 yıla yakın süreyle bağımsız siyaset yaptı. Bu dönemde bağımsız olarak Samsun Büyükşehir Belediyesi için başkan adayı oldu ve % 21,8 oy aldı. Eylül 2020’de İYİ Parti’ye geçti. 1 Ekim 2020 ile 8 Kasım 2021 tarihleri arasında Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Politikaları Başkanı olarak görev yaptı.

28.dönem TBMM seçimlerinde İYİ Parti’den Samsun Milletvekili seçildi.

Erhan Usta, İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili olarak görevini sürdürüyor. Bir yandan da Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde iktisat doktorası yapıyor. Erhan Usta’nın üç çocuğu bulunuyor.