Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Samsun'da düzenlenen Kültür Yolu Festivali'nin açılışına katıldı. Bakan Ersoy, Samsun Müzesi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında, Samsun’un Türk turizminin Karadeniz’deki lokomotifi olduğunu belirterek, "Dünya Turizm Örgütü verilerine göre Türkiye bugün ilk beş turizm ülkesinden biridir." dedi.

Samsun'da Denizde Boğulma Tehlikesi Geçiren 2 Kişi Kurtarıldı Samsun'da Denizde Boğulma Tehlikesi Geçiren 2 Kişi Kurtarıldı

Samsun, Kültür ve Sanatın Merkezi Olacak

Bakan Ersoy, Samsun'un sadece Türk tarihini değil, 20. yüzyıl ve sonrasının dünya tarihini şekillendiren mücadelenin başladığı şehir olduğunu söyledi. Ayrıca, Samsun’un Türk turizminin Karadeniz’deki lokomotifi olduğunu vurguladı. "Ziyaretçi sayısı, turizm geliri, ürün çeşitliliği, tesisleşme ve altyapı, sürdürülebilirlik uygulamaları, pazar çeşitliliği gibi her başlıkta büyük ilerlemeler kaydettik. Bu başarıyı kamu ve özel sektör paydaşlarımızla birlikte başardık." ifadelerini kullandı.

Türk Sanatında Yükseliş

Ersoy, Türkiye'nin sadece turizmde değil, sanatta da büyük bir yükseliş yaşadığını belirtti. "Konserlerden sergilere, tiyatrodan opera ve bale temsillerine, sinemadan dizi sektörüne bugün sanatta da Türk rüzgarı esmektedir." dedi. Ayrıca, Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin bu başarıların bir sonucu olduğunu ve Samsun’un da bu büyük markanın bir parçası haline geldiğini söyledi.

Kultur Yolu Bakan Mehmet Nuri Ersoy Samsun 5

Festivalde Neler Var?

Festival boyunca birçok etkinliğin düzenleneceğini belirten Ersoy, "Batı Park’a kurduğumuz ana sahnemizde Oğuzhan Koç, Buray, Uğur Aslan gibi birçok sanatçı sahne alacak. Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi sanatçılarımızın eşsiz performanslarını izleme imkanı bulacaklar." dedi. Ayrıca, festival kapsamında birçok sergi ve gastronomi etkinliği de düzenlenecek.

Gastronomi ve Kültür

Ersoy, gastronominin de festivalin önemli başlıklarından biri olduğunu vurguladı. "15 festival lezzet durağı oluşturduk. Ziyaretçilerimiz hem bu coğrafyanın köklü ve geleneksel lezzetlerini tadacaklar hem de onların hikayesini, içeriğini ve yapılışını öğrenecekler." dedi.

Kultur Yolu Bakan Mehmet Nuri Ersoy Samsun 4

FTI Grubu Kararı

Ersoy, Almanya'nın büyük tur operatörlerinden biri olan FTI grubunun operasyonlarını durdurma kararı hakkında da bilgi verdi. "Bakanlığımızca kriz masası oluşturduk. İlk olarak ülkemizde tatilde bulunan 25 binden fazla FTI misafirinin ülkelerine dönüşleri, herhangi bir mağduriyet oluşmasına izin verilmeden organize edildi." dedi.

Filistin Halkına Destek

Ersoy, Filistin halkının özgürlük mücadelesine de değinerek, "Firavunu aratamayan bir vahşet, acımasızlık ve kibirle İsrail soykırım yapmaktadır. Ancak bilinsin ki dünyanın vicdanında çoktan mahkum edildiler. Filistin halkı galip gelecek, özgürlüğünü kazanacaktır." ifadelerini kullandı.

Kultur Yolu Bakan Mehmet Nuri Ersoy Samsun 3

Katılımcılar

Basın toplantısına Samsun Valisi Orhan Tavlı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, AK Parti Samsun milletvekilleri Ersan Aksu ve Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı ve İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz da katıldı.

Editör: Haber Merkezi