Türkiye'nin verimli ovalarından biri olan Samsun'daki Bafra Ovası'nda, kışlık sebze hasadı başladı. Bu yıl 25 bin dekar alana ekilen kırmızılahanadan 200 bin tonun üzerinde rekolte bekleniyor.

kirmizilahana-bafra-ovasi-5

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Bafra Ovası'nın yazlık ve kışlık sebzede Türkiye lideri olduğunu belirtti. 2023 yılında yazlık sebze üretiminin yüksek verimli olduğuna dikkat çeken Tosuner, bu yıl kışlık sebze ekiminin 95 bin ile 105 bin dekar arasında olmasını beklediklerini ifade etti.

Çeltik hasadının yapıldığı alanlara ekilen kışlık sebzelerden ikinci bir ürün alındığını vurgulayan Tosuner, karnahabar, brokoli, hibrit lahana, ıspanak ve pırasanın da ekimler arasında olduğunu söyledi. Tosuner, Bafra Ovası'ndan çıkan kışlık sebzelerin Adana, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Mardin, İstanbul, İzmir ve Ankara'nın hallerinde büyük talep gördüğünü belirtti.

kirmizilahana-bafra-ovasi-3

Kırmızılahana ekiminin 25 bin dönüm alanda yapıldığını belirten Tosuner, bazı çiftçilerin dönüm başına 10 ton, bazılarının ise 8 bin ton verim aldığını ifade etti. Ortalama olarak Bafra Ovası'ndan 200 bin tonun üzerinde rekolte beklediklerini dile getirdi.

Tosuner, ovada kışlık sebze hasadının 2024 yılı mart sonu ile nisanın başına kadar devam edeceğini ekledi.

kirmizilahana-bafra-ovasi-4

Çiftçilikle uğraşan Bilal Vural da kırmızılahana hasadının Bafra'da verimli geçtiğini belirtti.

Editör: İbrahim Canbulat