2023 yılının ikinci Güneş Tutulması için geri sayım başladı. Ekim ayında gerçekleşecek olan "Ateş Çemberi" olarak bilinen halkalı Güneş tutulması merakla bekleniyor. NASA, bu olağanüstü gök olayı sırasında Güneş ve Dünya atmosferini yakından inceleyecek. Peki, Ateş Çemberi Güneş Tutulması ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek ve Türkiye'den izlenebilecek mi?

gunes-tutulmas-ates-cemberi-1

Halkalı Güneş tutulması, Ay'ın yörüngesi içinde Dünya’dan en uzakta bulunduğu esnada gerçekleşir. 14 Ekim'de Kuzey, Orta ve Güney Amerika gökyüzünde görülecek olan bu eşsiz olay, bilim insanları için önemli bir fırsat sunacak.

NASA'ya göre, hava koşulları izin verirse, ABD'nin 49 kıta eyaletinin tamamında, Alaska dahil olmak üzere, kısmi güneş tutulmasının hilal şeklindeki kısmı gözlemlenebilecek.

Ancak maalesef, Güneş tutulması Türkiye'den gözlemlenemeyecek. Olay, ABD'de gözlemlendikten sonra Meksika, Belize, Honduras, Panama ve Kolombiya'da da izlenecek ve son olarak Brezilya’nın Atlantik kıyısındaki Natal kentinde sona erecek.

gunes-tutulmas-ates-cemberi-2

Halkalı Güneş tutulması çeşitli aşamalardan geçerken, Ay'ın Güneş'in önünden geçmesiyle "ateş çemberi" oluşturacak. Bu nadir gök olayının bir sonraki gözlemleneceği tarih ise 2046 olarak belirtiliyor. Bu eşsiz fenomeni gözlemlemek isteyenler, o tarihe kadar beklemek zorunda kalacak.

Editör: İbrahim Canbulat