Atakum Belediye Meclisi, tüm parti gruplarının bir araya gelerek İsrail'e ortak tepki gösterdiği bir oturum gerçekleştirdi. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, "Bu soykırıma tepki göstermek, insani ve vicdani bir görevdir" dedi.

Meclis oturumunda, komisyonlardan gelen ve meclise havale edilen maddeler görüşülerek karara bağlandı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Recep Kemal Certel, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına dikkat çekerek, binlerce Filistinlinin hayatını kaybettiğini belirtti ve uluslararası tepkilerin yetersiz olduğunu vurguladı. Sertel, "Maalesef dün gece İsrail’in iki hastaneye saldırısıyla bine yakın Filistinli kardeşimiz şehit oldu. Çoğunluğu kadınlardan ve çocuklar oluşuyordu. Bu hepimizi derinden yaraladı. Maalesef Filistinli kardeşlerimiz için dünya yeterince ses çıkarmıyor" diyerek şunları ekledi:

atakum-belediye-meclisi-israil-tepki-4

"Buradan bu katliamı yapan zalim, siyonist devlet İsrail’i ve bu katliam demenin de yetmediği, bir soykırıma dönüştüğü bir ortamda bütün milletimiz hep beraber Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu, onları desteklediğimizi buradan ifade etmek istiyorum. Vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. İnşallah bir gün bu zulümler bir şekilde son bulacaktır"

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ise, savaşların devam ettiği bir dönemde yaşandığımızı ifade ederek, dünya genelinde barışın ve çocukların huzur içinde yaşamasının önemine değindi. Deveci konuşmasını şöyle sürdürdü:

atakum-belediye-meclisi-israil-tepki-3

"Bundan birkaç ay önce ABD Başkanı Joe Biden, ‘3. Dünya Savaşı’na en yakın olduğumuz günleri’ yaşıyoruz dedi. Üstelik 3. Dünya Savaşı’nı telaffuz ettikten sonra bu bahaneyle Doğu Akdeniz’e ve Karadeniz’e en güçlü silahlarını yığıyor. İçinde biraz insani ve vicdani değer olan herkesin bu savaşa, en doğru deyimle, bu soykırıma tepki göstermesi gerekir. Dünyanın ve ülkemizin barış içinde yaşaması, çocuklarımızın bizden sonraki dönemde kendilerini mutlu ve huzurlu hissedebilmesini istiyorsak oradan yükselen çığlığa kulak vermemiz ve savaşa dur dememiz gerekiyor.” 

Meclis ayrıca, 2024 Yılı Mali Hazırlık Bütçesi'ni oy birliği ile kabul etti. Buna göre, 2024 yılı tahmini geliri 1 milyar 535 milyon 600 bin TL, tahmini gideri de 1 milyar 535 milyon 600 TL olarak belirlendi. Başkan Deveci, ülke ekonomisine dikkat çekerek, el birliğiyle çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Editör: İbrahim Canbulat