Samsun'da Denizde Giren 68 Yaşındaki Kişi Boğuldu Samsun'da Denizde Giren 68 Yaşındaki Kişi Boğuldu

Atakum Belediye Meclisi, Temmuz Ayı Olağan Toplantısı 2. Birleşimi'nde, Belediye Başkanı Serhat Türkel’e İller Bankası ve yurt içi bankalardan 87 milyon 500 bin TL kredi kullanma yetkisi verdi. Bu kredi, yatırım hizmetleri ve personel giderlerinde kullanılacak. Meclis toplantısı, Belediye Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi ve komisyona havale edilen maddeler karara bağlandı.

Borçlar ve Hacizler

Atakum Belediyesi’nin önceki dönemden kalan yaklaşık 953 milyon TL borcu nedeniyle ciddi mali sıkıntılar yaşadığı belirtildi. Bu borçlar nedeniyle önce İncesu Mahallesi’nde 11 bin metrekarelik arazi icra yoluyla yarı fiyatına satıldı, ardından Başkan Türkel’in makam odası haczedildi.

Atakum Belediyesi Serhat Turkel Kredi 5

Yatırım ve Personel Giderleri İçin Kredi

Atakum Belediye Meclisi, yatırım hizmetleri ve personel giderlerinde kullanılmak üzere İller Bankası ve yurt içi bankalardan 87 milyon 500 bin TL kredi alınması için Serhat Türkel’e yetki verdi. Bu kredi, belediyenin mali sıkıntılarını hafifletmek ve hizmetlerin devamını sağlamak amacıyla kullanılacak. Belediye Başkanı Serhat Türkel, "Dertlenmeye değil, çalışmaya geldim" diyerek, borçları ve mali sıkıntıları aşmak için çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

Atakum Belediyesi Serhat Turkel Kredi 3

Ataçocuk Çocuk Gelişim Merkezi

Toplantıda ayrıca Ataçocuk Çocuk Gelişim Merkezi’nde uygulanan fiyat tarifesi de güncellendi. Kadın, Aile, Çocuk ve Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nda görüşülen maddenin oylanması öncesi söz alan Belediye Meclis üyeleri, Ataçocuk Gelişim Merkezi'nin giderlerinden dolayı belediyenin maddi açıdan zarar ettiğini belirterek, ücretlerin güncellenmesinin gerekliliğine dikkat çektiler. Beş şubesi bulunan merkezde ücretler, 31 Aralık 2024 tarihine kadar 4 bin TL’den 7 bin TL’ye çıkarıldı. Başkan Türkel, fiyat değişikliği ile ilgili olarak, "Dar gelirli aileleri hedef alacağız. Sosyal belediyecilik çok önemli ama zarar etmememiz de gerekiyor. Bu anlayışla kapasiteyi, 3 bin öğrenciye yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.

Kamuoyunda Şok Etkisi Yaratmıştı

AK Parti Meclis Üyesi Turan Mısır, kamuoyunda şok etkisi yaratan Atakum Belediyesi makam odasının haczedilmesini toplantıda gündeme getirerek Başkan Türkel’den yapılacak çalışmalar hakkında bilgi istedi. Başkan Türkel, “Makamın haczedilmesi ile ilgili durum, sadece bugün olmuyor. Buraya kadar geldiyse esnafın canı acıyor. Biz de esnaflıktan geliyoruz, dolayısıyla esnafa can suyu olmak istiyoruz. Esnafın mağdur edilmesine asla izin vermem" dedi.

Atakum Belediyesi Serhat Turkel Kredi 4

Hızlı Çalışma ve Hizmet Sözü

Türkel, personel maaşlarını ve diğer mali yükümlülükleri ödemek için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti. "Geçen oturumda, ‘Benim arabaya binmek birinci önceliğim olursa hata yaparım, araba kiralamanın da önüne geçtik.’ dedim. Personel maaşını, birinci sıraya almamız gerekiyordu. Her ay personel maaşı ödenirken, İlbank’tan gelen paranın üzerine 30 milyon TL daha ilave etmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Şeffaf ve Hesap Verebilir Yönetim

Başkan Türkel, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı benimsediklerini vurguladı. “Net, elle tutulur kamu zararı gördüğümde gerekli mercilere gerekli raporu sunacağım. Esnafın borcunu, hemen planlamaya alabilmek için kaynak ve kaynak getirecek anlayış lazım. Hepimiz Atakum’a hizmet için yola çıktık, aynı anlayışla beş yılı tamamlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi