Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatının ardından Türkiye'deki asgari ücret ve emekli maaşlarında önemli değişiklikler gündemde. Temmuz zammı ile asgari ücret, yüzde 34'lük bir artışla net 11.402 lira seviyesine çıkarıldı. Brüt olarak ise 13.414 lira düzeyine yükseldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu önemli değişiklikler için çalışmalarına devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Aralık ayında toplanması beklenirken bir açıklama da TÜRK-İş'ten geldi.

asgari-ucret-maas-para-1

Asgari Ücret Komisyonu'nda İşçi Temsilcileri İçin Yeni Bir Oluşum

Asgari ücretin optimal seviyede tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı şimdiden çalışmalarını gerçekleştirirken işçi tarafını temsilen TÜRK-İş'ten dikkat çeken bir açıklama geldi. Asgari Ücret Komisyonu'nda işçi tarafını temsil edecek üyeler için yeni bir oluşuma gidileceği açıklandı. Buna göre, toplantıda işçileri temsil eden komisyon üyelerinin 2 kadın-2 erkek olmak üzere çoğunluğunun asgari ücretlilerden oluşması planlanıyor.

TÜRK-İş Başkanı Ergün Atalay, işçi tarafının diğer 1 üyesinin de TÜRK-İş'in yetkilendirdiği sendika üyesi olmasının beklendiğini belirtti. Ayrıca, işçi tarafını temsil eden komisyonun 20 Kasım'dan sonra kurulacağını ifade etti.

2024 Yılı Başında Uygulanacak Maaş Zammı Düzenlemeleri için Geri Sayım Başladı

2024 yıl başında uygulanacak maaş zammı düzenlemeleri için geri sayım başladı. Asgari ücret ve emekli zammı düzenlemeleri hakkında konuşan Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan, kimsenin enflasyona ezdirilmeyeceğinin altını çizdi.

Erdoğan, "Enflasyonun üstesinden gelecek bir program uyguluyoruz. Hükümet olarak aldığımız tedbirlerin etkisini görmeye başladık, millet destek verdikçe süreç hızlanacaktır. Hem çalışanlarımızın hem emeklilerimiz için gerekli düzenlemeleri yılbaşında yapacağız" dedi.

asgari-ucret-maas-para-2

Enflasyon Rakamları Masada Önemli Bir Kıstas Olacak

Enflasyon rakamları emekli ve memur zammının yanında asgari ücret de belirlenirken önemli bir kıstas olarak masaya gelecek. Enflasyon rakamlarının yanında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işçi sendikaları ve işverenlerle ilgili gerekli anket çalışmalarını gerçekleştiriyor. Bu iki veri asgari ücret belirlenirken müzakere masasında yer alacak.

Yeni Asgari Ücret İçin Öngörülen Zam Oranları

  • Yüzde 40: Net Asgari Ücret - 15.962,80 TL
  • Yüzde 45: Net Asgari Ücret - 16.532,90 TL
  • Yüzde 50: Net Asgari Ücret - 17.103,00 TL
Editör: İbrahim Canbulat