Anayasa Mahkemesi, emeklileri yakından ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Emeklilerin devlet desteği alan vakıf ve derneklerde çalışması Anayasa'ya aykırı bulundu. Bu karar, emekli aylığı alanların kamu kurumlarında çalışarak ikinci bir maaş almasını engelleyen mevcut kanunu güçlendiriyor.

Mevcut kanuna göre, emekli aylığı alanlar kamu kurumlarında çalışarak ikinci bir maaş alamıyor. Ancak Türk Kızılay'ı, Yeşilay, Antalya Diplomasi Forumu, Türkiye Maarif Vakfı ve Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı gibi bazı kurumlarda görev alan emekliler bu durumdan muaf tutuluyordu. Anayasa Mahkemesi, bu istisnayı eşitlik ilkesine aykırı buldu.

Emekliler Anayasa Karar Vakif 3

Citroen Ami'den Temmuz Ayına Özel Kampanya Citroen Ami'den Temmuz Ayına Özel Kampanya

Anayasa Mahkemesi'nin kararı 14 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlandı ve oy çokluğuyla alındı. Karara göre, istisna kapsamında olan vakıf ve derneklerde çalışan emekliler ya işten ayrılacak ya da emekli aylıkları kesilecek. Bu karar, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile emekli olanları da kapsıyor.

Bu önemli gelişme, emeklilerin çalışma hayatını yeniden düzenleyebilir ve birçok emekliyi etkileyecek gibi görünüyor. Emeklilerin, çalıştıkları vakıf ve derneklerdeki durumlarını gözden geçirmeleri ve yeni düzenlemelere uyum sağlamaları gerekecek.

Editör: Haber Merkezi