THY’den Maaş Açıklaması: Spekülasyonlar Gerçeği Yansıtmıyor THY’den Maaş Açıklaması: Spekülasyonlar Gerçeği Yansıtmıyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon verisi sonrası 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına bağlı olarak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarları değişti ve alkollü içki fiyatlarına ÖTV zammı geldi.

TÜİK'in 6 aylık Yurt içi ÜFE’yi yüzde 19,49 olarak açıklamasıyla birlikte alkollü içkilerden alınan asgari maktu vergi tutarı da arttı. Yüzde 45 alkol derecesine sahip 1 litrelik rakıdan alınan ÖTV, 478,13 liradan 571,37 liraya yükseltildi. Alkol gruplarına da zamlar gelmeye başladı.

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar, sosyal medya hesabından Süryani şaraplarına zam geldiğini açıkladı. Dündar, "Zam yağmuru başladı" diye yazdı. Böylece grubun en pahalı şarabı 2 bin 125 TL olurken en ucuzu 275 TL oldu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Dündar, 70'lik rakının fiyatının 853 TL'ye yükseldiğini söylerken zamların süreceğini açıkladı.

Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş ise sosyal medya hesabından söz konusu hesaplamayı alıntılayarak "70'lik rakıya 78 TL zam demek oluyor. Muhtemelen firma zammı ile birlikte 90-100 lira zam geçişi olur" dedi. Aybaş aynı zamanda Efes Pilsen bira gruplarına 15-20 TL arası zam geçişi olduğunu açıkladı.

Editör: Haber Merkezi