Yeniden Refah Partisi Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Adem Güney, 19 Mayıs ilçesinde Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) açılışına katıldı. Partililerle bir araya gelen Güney, daha sonra esnaf ziyaretinde bulundu, Pazar yeri gezip vatandaşlarla kucaklaştı. Vatandaşların yakın ilgi gösterdiği Güney, kendisiyle fotoğraf çekinmek isteyenleri de geri çevirmedi.

Samsun Buyuksehir Adem Guney 5

‘Çiftçi Hakkını Alacak’

Refah Partisi iktidarında üreticinin, çiftçinin hakkını alacağını söyleyen Adem Güney, “Geçmiş dönemde rahmetli Erbakan hocam zamanında, bunun karşılığını gördük. Ben o zaman yine Refah Partisi İl Başkanıydım. Rahmetli Erbakan hocamla uzun bir yol yürümüştük. Enflasyon hangi ayda ne kadar arttıysa o oranda işçinin, emeklinin maaşına zam geliyordu. Yine emekliye yüzde 300’ün üzerinde zam vermişti. Bunu nasıl yapıyordu? Bunu rantiyeden kurtardığı, faizden kurtardığı paralarla, kaynaklarla sağlıyordu. Ne zaman ki ‘Denk bütçe yapacağım’ dedi. ‘Daha faize borçlanmayacağım’ dedi. O zaman kıyamet koptu. 28 Şubat olayları cereyan etti” dedi.

Samsun Buyuksehir Adem Guney 4

Canik’ten Kadın İstihdamında Büyük Atak Canik’ten Kadın İstihdamında Büyük Atak

‘Milletimiz Güler Yüze Hasret Kaldı’

Göreve geldiklerinde yapacaklarını anlatan Adem Güney şöyle konuştu:

“Diğerlerinden ne farkımız olacak. Biz gökteki yıldızları vadetmiyoruz. Belediye başkanları altyapıyı yapacak, yol yapacak, köprü yapacak, çukurları, asfaltları düzeltecek, çöpleri toplayacak. Bunları zaten yapacak. Ama vatandaş soruyor; ‘Bana ne yapacaksın?’ diye. ‘Benim bir sorunum olduğunda rahatlıkla gelip senin kapını çalabilecek miyim?’ diye. ‘40 kapıdan geçmeden sana ulaşabilecek miyim?’ diye. ‘Bugün bana gösterdiğin güler yüzü başkan olduğunda da gösterebilecek misin? diye. Milletimiz buna hasret kaldı. Bir güler yüze bir ilgiye hasret kaldı. Bir günlük gülüşe milletimiz muhtaç kaldı.”

‘En Önemli Projelerimizden Biri Ulaşım Yatırımı’

Ulaşım sorununa vurgu yapan Yeniden Refah Partisi Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Adem Güney, “Geçenlerde çalışma arkadaşım ofise geç geldi. Dedi ki, ‘Adem bey tramvay durağında yarım saat bekledim. Gelen tramvay da tıkış tıkıştı, binemedim.’ Milletimizin bireysel olarak yaşadığı sorunlara çare olmak zorundayız. Bizim önemli projelerimizden biri ulaşım yatırımı. Samsun, Taflan, 19 Mayıs, Samsun Üniversitesi Kampüsü arasında metrobüs yolu yapacağız. Bunları yaparken de her şeyden önce şeffaf, adil, dürüst, herkese eşit bir belediyecilik sergileyeceğiz. Vatandaşımızın derdiyle dertleneceğiz. Vatandaşımızın tütmeyen ocağı, kaynamayan tenceresi olmayacak” ifadelerini kullandı.

Samsun Buyuksehir Adem Guney 3

‘10 Bin Lirayla Maliye Bakanı Geçinsin’

Adem Güney, hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısına da değinerek, “Bu ülke hayat pahalılığı ve enflasyonla karşı karşıya kaldı. Emeklilerimiz isyanda. İsyanlarında haklı mı? Haklı. 10 bin lirayla gelsin Maliye Bakanı geçinsin. Emeklerimiz sıkıntıda, çiftçilerimiz sıkıntıda. Biz geldiğimiz zaman inşallah insanımıza dokunacağız. Dedik ya; ‘Bireysel olarak insanlarımıza ne yapabiliriz?’ diye. Açlık sınırının altında maaş alan emeklilerimize her ay 500 TL et desteği vereceğiz. 500 TL doğalgaz yardımı yapacağız. ‘Bu değirmenin suyu nereden geliyor? Hükümet veremiyor da siz nasıl vereceksiniz?’ dediler. Buna cevabımız şudur” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

Samsun Buyuksehir Adem Guney 5

“Bundan 4.5 yıl önce Büyükşehir Belediyesinde bir operasyon yapıldı. Mali İşler Daire Başkanının kasasına operasyon yapıldı. Adam Ağır Ceza'da yargılandı. O kasadan çıkan paranın miktarı ne kadardı biliyor musunuz? Nakit para, altın, döviz, çek, senet 33 trilyon. Bugünkü parayla ne eder? 200 trilyon. Bizim her ay emekliye vereceğimiz 500 TL’lik et yardımı, yıllık 120 trilyon tutuyor. Yani o kasadan çıkan parayla 2 yıl emekliye vereceğimiz desteği karşılayabiliyoruz. Bakın milli görüş belediyeciliğinde israf olmayacak, yolsuzluk olmayacak.”

‘Parayı Nereye Harcadıklarını İyi Biliyorum’

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en borçlu belediyesi unvanı aldığını hatırlatan Adem Güney, “Geçende dedim. Bir ay olmadı. Bir katrilyon borçlandı belediye. Gerekçe olarak ne gösterildi? ‘Kamulaştırma bedelleri ödeyeceğiz’ dendi. Ben Gülsan Sanayi Sitesi’ndeydim. Sordum ‘Ödeniyor mu’ diye. ‘Hayır ödenmiyor’ dendi. Nereye ödendiğini biliyorum. Gayet iyi biliyorum. Şu seçim masraflarına bakın. Bayraklar falan asılıyor ve her geçen gün artıyor. Ben tüm bunları cebimden harcıyorum. Bir tane kamu kaynağı kullanmıyorum. Onların ayırmış oldukları bütçe ne kadar biliyor musunuz? 300 trilyon. Kimin parası bu? Senin, benim param. Yolsuzluk, haksızlık bu şekilde oluyor” ifadelerini kullandı.

xxx

Editör: Haber Merkezi