Samsun'dan Almanya'ya uçak bileti 40 euro, yurt dışı çıkış harcı ise 85 euro olarak belirleniyor. Yurt dışı çıkış harcının 150 liradan 3 bin liraya yükselmesi talebi, vatandaşların tepkisini çekmeye devam ediyor. Sosyal medyada, Samsun'dan Almanya'ya 1400 TL yani 40 euroya bilet alınabilirken, çıkış harcının 85 euroya denk gelmesine eleştiriler yapıldı.

Türkiye'de yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşların ödemesi gereken yurt dışı çıkış harcı, 150 liradan 20 kat artması talebiyle tartışma konusu oldu. 3 bin liraya yükselmesi beklenen yurt dışı çıkış harç pulu, uçak biletlerinin 2 katına yükselecek.

Bakan Şimşek: Cari Açık Mayısta 25,2 Milyar Dolara Geriledi Bakan Şimşek: Cari Açık Mayısta 25,2 Milyar Dolara Geriledi

Ucak Bileti Yurt Disi Harc 3

Bir Bilet Kendinize, İki Bilet Devlete

Samsun'dan Almanya'nın Hannover ve Düsseldorf şehirlerine uçak biletleri 40 euro (yaklaşık 1400 TL) alınabilirken, yeni düzenleme ile yurt dışı çıkış harcı 85 euroya alınacak. Yani Samsun'dan Almanya'ya gitmek isteyen bir kişi, kendisine 1 bilet alırken, devlete de 2 bilet alacak. Bu iki bilet parasına rağmen 5 euro (175 lira) daha eksik ödeme kalıyor. Bu küsurat şu anki yurt dışı çıkış harcı olan 150 liradan daha fazla.

Sosyal Medyadan Tepkiler Yükseldi

Sosyal medyada ve çeşitli platformlarda tepkilerini dile getiren birçok kişi, bu harç artışının haksız ve adaletsiz olduğunu savunuyor. Özellikle seyahat eden öğrenciler, iş insanları ve tatilciler bu durumdan olumsuz etkilenecek. Yurt dışına çıkmanın artık lüks hale geldiğini düşünen vatandaşlar, bu düzenlemenin geri çekilmesi için yetkililere çağrıda bulunuyor.

Editör: Haber Merkezi