Samsun'un Terme ilçesinde yaşanan şiddetli yağış sonrası oluşan sel felaketinin yaralarını sarma çalışmaları hızla sürüyor. Belediye Başkanı Şenol Kul, selin ilçede 500 milyon liralık maddi hasara yol açtığını belirtti.

500 Milyon Liralık Maddi Hasar

7 Temmuz'da öğlen saatlerinde başlayan sağanak yağış, Terme ilçesinde su baskınlarına, yol çökmelerine ve heyelanlara neden oldu. Belediye ekipleri, selin ilk anından itibaren sahada vatandaşların mağduriyetini gidermek için yoğun bir çalışma yürütüyor.

Terme Baskan Kul Sel 5

Vali Tavlı'dan 15 Temmuz Şehitlerinin Kabirleri Ve Ailelerine Ziyaret Vali Tavlı'dan 15 Temmuz Şehitlerinin Kabirleri Ve Ailelerine Ziyaret

Önlemler ve Çalışmalar

Samsun Büyükşehir Belediyesi, AFAD, DSİ ve diğer kurumlar, sel sonrası bölgede hızlıca çalışmalara başladı. Kapanan yolların açılması, dere ve kanal yataklarının temizlenmesi, yağmur suyu taşıma hatlarının temizlenmesi gibi çalışmalar devam ediyor. Yeniden sel yaşanmaması için de önlemler alınıyor.

Terme Baskan Kul Sel 4

Başkan Şenol Kul'un Açıklamaları

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, selin oluşturduğu yıkımın maliyetinin yaklaşık 500 milyon TL olduğunu söyledi. Kul, "İlçemiz meydana gelen selin yaralarını sarmak için seferber olmuş durumdayız. Devletimiz bütün imkanları ile ilçemizde selin oluşturduğu hasarı ortadan kaldırmak için mücadele veriyor. Büyükşehir Belediyesi, DSİ ve AFAD’a çok teşekkür ediyorum," dedi.

Terme Baskan Kul Sel 3

Deniz Seviyesi Kotunun Düşüklüğü

Başkan Kul, ilçede kısa sürede bu kadar etkili yağışların yaşanmasının küresel ısınmadan kaynaklandığını belirterek, "İlçemizin deniz seviyesi kotunun çok düşük olması nedeniyle yukarı bölgelerdeki yağışlar merkezdeki dere yataklarından denize tahliye oluyor ama bu bölgede kot farkının azlığı nedeniyle geriye basmalar yapıyor," şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi