Samsun Kültür ve Sanat Platformu, Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak düzenlenen törende kültür ve sanat ödüllerini sahiplerine takdim etti. Tören, Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi'nde gerçekleşti. Platform Başkanı Metin Eker, Milli Mücadele'nin simgesi "Samsun'dan Cumhuriyete" sloganıyla, sanatseverleri bir araya getirmenin gururunu yaşadıklarını ifade etti.

kultur-sanat-odullerisamsun-5

Eker, konuşmasında Cumhuriyetin ilk günündeki birlik ve beraberlik ruhunu yücelterek, 100. yıl coşkusunu büyük bir heyecanla kutlayacaklarını belirtti. "Samsun, sadece sağlık ve spor şehri değil, aynı zamanda bir sanat şehridir" diyen Eker, şehrin kültür ve sanata verdiği değine vurguladı.

kultur-sanat-odullerisamsun-3

Ödül töreninde, Samsun doğumlu veya aile kökenleri Samsun'a dayanan ulusal ve yerel sanatçılara ödüller verildi. Tiyatro dalında Cem Kaynar ve Yaşar Gündem, müzik kategorisinde Cavit Ersoy ile Aşık Erdem mahlaslı Sebahattin Düger ve Grup Random, edebiyat dalında Cemalettin Etli Kavaklıgil ile Ahmet Seven, plastik sanatlar dalında Osman Güngör, turizm şehri tanıtımında merhum Ahmet Bıyıklı ve Abdurrahman Öztürk, sağlık şehri kategorisinde Dr. Hayati Akbaş ile Büyük Anadolu Hastanesi, şehir sorumluluk dalında Samsun Ecza Odası ödüle layık görüldü.

kultur-sanat-odullerisamsun-4

Ulusal kategoride ise edebiyat dalında Hüseyin Özbay, plastik sanatlar dalında Behiç Ak ve Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin, spor dalında Simge Aköz, sinema dalında Mehmet Aslantuğ ve Nebahat Çehre, yönetmen dalında İsmail Güneş, yapımcı dalında Lokman Kondakçı, televizyon kadın oyuncu dalında Ceren Yılmaz, müzik dalında Bülent Seyhan, Aynur Aydın ve Türk sanat müziği dalında Canan Sezgin Geylan ödüllerini aldı.

Ayrıca etkinlik kapsamında, "Samsun'dan Cumhuriyete Karma Sergi"nin de açılışı gerçekleştirildi.

Editör: İbrahim Canbulat