Pilavı Yeniden Isıtırken Dikkat: Gıda Zehirlenmesi Riski! Pilavı Yeniden Isıtırken Dikkat: Gıda Zehirlenmesi Riski!

Sağlık Bakanlığı, Dünya Tuza Dikkat Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, aşırı tuz tüketiminin ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını belirterek vatandaşları uyardı. Türkiye’de günlük kişi başı tuz tüketiminin 10.2 gram olduğunu vurgulayan Bakanlık, günde 5 gramdan daha az tuz tüketiminin inme riskini %23, kalp damar hastalıklarını ise %17 oranında azalttığını açıkladı.

Aşırı Tuz Tüketimi Sağlığı Olumsuz Etkiliyor

Bakanlık, tuzun vücutta sıvı dengesi, kan basıncı düzenlenmesi, asit-baz dengesi sağlanması ve sinir-kas sistemi uyarılarının iletilmesinde önemli görevleri olduğunu ancak aşırı tüketimin sağlık problemlerine yol açtığını belirtti. Açıklamada, "Dünyada ölümlerin yarıdan fazlasına bulaşıcı olmayan hastalıklar neden olurken, bu hastalıkların %30’unu kalp-damar hastalıkları oluşturuyor. Bu hastalıklar için en önemli değiştirilebilir risk faktörlerinden biri aşırı tuz tüketimini de kapsayan sağlıksız beslenmedir." denildi.

Yüksek Tuz Tüketimi ve Sağlık Riskleri

Yüksek kan basıncının (hipertansiyon) kalp-damar hastalıklarının en önemli risk faktörlerinden biri olduğunu belirten Bakanlık, dünyadaki ölümlerin %13’ünden sorumlu olduğunu vurguladı. Diyetle alınan sodyum (tuz) miktarının kan basıncı seviyesinin en önemli belirleyicisi olduğunu belirten açıklamada, "Günde 5 gramdan fazla tuz tüketimi, yüksek kan basıncı, artmış kalp hastalıkları ve inme riski oluşturur. Tuz tüketiminin azaltılması, kan basıncını düşürmede ve dolayısıyla inme, kalp-damar hastalıkları ve böbrek hastalıkları riskini azaltmada en etkili yöntemlerden biridir. Günde 5 gramdan daha az tuz alımı, inme riskini yüzde 23, kalp-damar hastalıkları genel hızını yüzde 17 azaltır." ifadelerine yer verildi.

Türkiye'de Tuz Tüketiminin Azaltılması Eylem Planı

Sağlık Bakanlığı, 2011 yılından bu yana Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Eylem Planı’nı uyguladığını belirtti. 2017 Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’nda günlük kişi başı tuz tüketiminin 10.2 gram olarak saptandığını ve halen önerilen miktarın iki katı tuz tüketildiğini vurgulayan Bakanlık, eylem planının uygulanmasının devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Bu uyarılar doğrultusunda, vatandaşların tuz tüketimini kontrol altına alarak sağlıklı beslenmeye özen göstermeleri büyük önem taşıyor. Sağlık Bakanlığı, aşırı tuz tüketiminin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinden korunmak için toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Editör: Haber Merkezi