Samsun'da Düğünde Havaya Ateş Açan 3 Kişiye Para Cezası Samsun'da Düğünde Havaya Ateş Açan 3 Kişiye Para Cezası

Samsun'da Makine Mühendisleri Odası(MMO) Şube Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajda, dünya genelinde 'kadına şiddet'in devam ettiğine dikkat çekildi.

KADIN DOKUMA İŞÇİLERİNİN KORKUNÇ DRAMI

MMO Samsun Şube Kadın Üye Komisyonu adına Ayşe Ünsal Kıran ve Çağla Gedik tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği gibi, 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40 bin kadın dokuma işçisi 'eşit işe eşit ücret', çalışma saatlerinde azalma ve doğum izni istemiyle greve başladı. Bu grev esnasında çıkan yangında fabrikaya kilitlenen 129 kadın işçi yaşamını yitirdi. Bu acı olay, kadınların haklarının konuşulduğu bir güne, 1977’de Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edilmesi ile dönüştü.

ÇOĞUNLUĞU ERKEK ADAYLAR

Bu vahşetin üzerinden uzun seneler geçmesine karşın kadınların talepleri hala aynı. Sözde değil eylemsel Eşitlik. Şanlı Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını geride bıraktığımız şu günlerde, uzaya çıkmayı başaran Türk insanı hala kadın ve erkek arasındaki eşit temsil hakkının sağlanması için uğraşıyor. İşte sadece 23 gün sonra sandıklar kurulacak, hepimiz yurttaşlık hakkımızı kullanmak için sandık başına gideceğiz. Ancak yine çoğunluğu erkeklerden oluşan insanları seçmek zorunda bırakılacağız. Ve yine seçilenler yalnızca yılda bir gün güzel cümleler ile kadın erkek eşitliğinden bahsederek gönül almaya gayret edecekler.

Mmo Kadin Samsun 3

TEK SORUNUMUZ EŞİTLİK DEĞİL

Peki tek sorunumuz eşitlik mi? Maalesef değil. Daha büyük bir sorunumuz var o da yaşama hakkımızın hiçe sayılması. 2023 yılı içerisinde yani yalnızca 365 günde memleket sınırları üzerinde 315 tane kadın öldürüldü. Bunlardan 4’ü bu açıklamanın yapıldığı Samsun’da oldu ve eminiz ki birçoğunuz bundan haberdar olmadınız. Çünkü alıştık, alıştırıldık.

KARA FATMALARIN, HALİME ÇAVUŞLARIN RUHU

İşte 1857’den 2024’e kadın öyküleri bu şekilde. Sanırız değişen sadece yılların isimleri olurken, yaşananlar dünyanın her yerinde benzer şekilde ilerlemiş. Ancak bu dertlerin hiçbiri çözümsüz değil yeter ki çözmeyi isteyelim.

Çözüm çok basit, Mustafa Kemal’in aydınlığında, bilimin ışığında, laik Türkiye Cumhuriyetini ve onun dinamiklerini savunmak ve kadın dayanışmasını yurdun her yerinde yaygın kılmak. Bu ülkeyi var eden Kara Fatmaların, Şerife Bacıların, Halime Çavuşların ruhunu bugüne yansıtmak.

8 Mart dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun. 2025 de daha aydınlık bir 8 Mart kutlamak dileği ile."

Editör: Haber Merkezi