Araştırmalar, akıllı saat ve fitness takip cihazlarının %95'inin enfeksiyona neden olan bakterilerle kontamine olduğunu gösterdi. Fitness takip cihazınız ya da vazgeçilmez Apple Watch’ınız, attığınız adım sayısından daha kirli bir sır taşıyor olabilir. Birçok kullanıcı, akıllı saatlerini taktıkları için ciltlerinde kızarıklık ve tahriş sorunları yaşıyor.

Uzmanlar, Apple Watch, Fitbit ve diğer akıllı kol aksesuarlarının ciltte tahrişe ve enfeksiyona neden olmasının şaşırtıcı olmadığını belirtiyor. Çünkü bu cihazlar egzersiz yaparken, duş alırken, uyurken ve günlük işler sırasında sürekli olarak takılıyor ve muhtemelen gerektiği kadar sık temizlenmiyor.

Çocuklarda Ekran Süresi Tehlikesi: Riskler ve Çözümler Çocuklarda Ekran Süresi Tehlikesi: Riskler ve Çözümler

Sosyal medyada Dr. Mike olarak bilinen aile hekimliği doktoru Mike Varshavski, fitness takipçinizi çıkarmanın, tahriş ve enfeksiyonu önlemek için cildinizin nefes almasına izin vermenin önemini vurgulayan bir TikTok videosu yayınladı. Bu video 5.7 milyondan fazla kez görüntülendi. Advances in Infectious Diseases dergisinde yayınlanan bir çalışmada, 20 farklı akıllı saat ve fitness takip bandı incelendi ve yüzde 95'inin enfeksiyona neden olan bakterilerle kontamine olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, test edilen cihazların yüzde 85'inde Staphylococcus aureus (Staph aureus), yüzde 60'ında E. coli ve yüzde 30'unda P. aeruginosa bakterilerinin bulunduğunu gözlemledi. Bu bakteriler, kan dolaşımında, kemiklerde ve eklemlerde enfeksiyonlara neden olabiliyor.

Akilli Saat Bakteri Yuvasi 3

Nasıl Temizlenmeli?

Araştırmacılar, malzeme ile mevcut bakteri miktarı arasındaki ilişkiyi görmek için plastik, kauçuk, kumaş, deri ve metal bileklikleri test etti. Çalışmaya göre, bakteriler en çok kauçuk ve plastik bantlara tutunma eğilimi gösterirken, altın veya gümüşten yapılmış bantlarda çok az bakteri bulundu veya hiç bulunmadı.

Uzmanlara göre, mikrofiber bezle kullanılan dezenfektan sprey, yüzde 70 etil alkol ve elma sirkesi tüm kol aksesuarlarını temizlemek için yeterli oluyor.

Akıllı saatinizi ve fitness takipçinizi düzenli olarak temizleyerek, bu zararlı bakterilerden korunabilirsiniz.

Editör: Haber Merkezi