A Milli Futbol Takımı, Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Çeyrek Final maçında Hollanda ile karşı karşıya gelecek. A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella bu mücadele öncesinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Sözlerine Merih Demiral’ın aldığı ceza hakkında konuşarak başlayan Vincenzo Montella, "Bu cezanın adil olmadığını düşünüyoruz. Çünkü siyasi bir hareket değildi. Öyle yorumlandı. Sadece doğru şekilde anlaşılmayan bir hareketti. Bu Türk gururunu dizginlemez. Biz daha da arzulu, büyük onurla ve gururla sahaya çıkacağız ve ülkeyi gururlandırmak istiyoruz. Eminim herkes son derece motive olacaktır. Bu taraftar için de geçerli" ifadelerini kullandı.

“SEZON SONUNA GEDLİĞİNİZDE İDEAL 11 DİYE BİR ŞEY KALMIYOR”

Bugüne kadar herkesin çok iyi maçlar çıkardığını aktaran Montella, "Geçtiğimiz ay içerisinde oynadığımız hazırlık maçlarında çok eleştirildik. Her zaman aklınızdaki 11'i sahaya sürebileceğiniz durumda olmayabiliyor. O yüzden değişikliklere gitmeniz gerekiyor. Sahaya girdiği tekdirde her oyuncu ne yapması gerektiğini biliyor. Hepsi ile gurur duyuyorum. Herkes bugüne kadar çok iyi maçlar çıkarttı. Hoca olarak ben bundan gurur duyuyorum. Sezon sonuna geldiğinizde ideal 11 diye bir şey kalmıyor" dedi.

50 yaşındaki İtalyan teknik adam sözlerine şu ifadelerle devam etti:

"Maçları takip ediyoruz. Güvenle sahaya çıkacağız. Alçakgönüllü olmayı da unutmamız lazım ve duygularımızı yönetmemiz lazım. Turnuvadaki ne genç takımıyız. Çok az sayıda oyuncu bu seviyede daha önce top oynadı. Bizim bu maça odaklanmamız lazım. Kazanmak istiyoruz."

“ELEŞTİRİYİ KABUL ETMEK DURUMUNDAYIM”

Eleştiriyi kabul etmek durumunda olduğunu söyleyen Vincenzo Montella, "Hocanın rolü, İtalya'da bunu çok iyi biliyoruz her şeyin sorumluluğunu üstlenmektedir. O yüzden eleştiriyi kabul etmek durumundayız. Bazen eleştiri haklı olabilir ve düşünmeye sevk edebilir. Bazen çok adil olmayabilir. Bazen yüzünüzü güldürebilir. Eğer eleştiri kaldıramıyorsanız teknik direktörlük yapamazsınız" sözlerini sarf etti.

“TARAFTARLARIMIZ HARİKA”

Türk taraftarların desteğinden bahseden Montella, "Taraftarımız harika. Bütün maçlarda harikaydı. Son derece coşkuluydular. O coşkularını, sevgilerini, stattan, hotele her noktada gösterdiler. Her zaman çok doğru davranış sergilediler. Yarın da kendilerinden bunu bekliyorum. Hollanda'nın taraftarı da güçlü bir taraftar ama ben çok takip etmedim. Kasım ayında burada Almanya ile maç oynadık. Stadyumda neredeyse tamamen Türk taraftar vardı. Taraftara şunu söylerim, 'Kendiniz olun ve bugüne kadar yaptığınızı yapın. Türk gururunuzu sergileyin. Takıma yakın durun, bizi destekleyin'. Maçın içinde bizim duygularımıza hakim olmamız gerekiyor. Turnuvanın en genç takımıyız. Bizim yapmamız gereken tüm bu duygusal boyutu yönetmek ve bunu enerjiye dönüştürüp, sahada kullanmak. Biz daha genciz ve bir anlamda daha fazla enerjimiz olabilir, bu da bize avantajı getirebilir" açıklamasında bulundu.

İsmail Uyanık, TFF Başkan Adaylığından Çekildi İsmail Uyanık, TFF Başkan Adaylığından Çekildi

“ÇOCUKLUĞUMA DÖNMÜŞ GİBİ HİSSEDİYORUM”

Türkiye’de kendini evinde hissettiğini söyleyen Vincenzo Montella, "Çok basit. Ben Napoli'de küçük bir şehirde büyüdüm. Orada Napolilere karşı ırkçılık ve ön yargılar vardı. Türkiye'ye geldiğimde, düşünme yapısıyla benzerlikler gördüm. Kendimi gerçekten evimde hissediyorum. Sanki çocukluğuma dönmüş gibi hissediyorum" ifadelerini kullandı.

Takımın bir vücut olduğunu aktaran İtalyan teknik adam, "Maç kazanmak beni mutlu ediyor. Takım bir vücut oldu. Beraber çok iyi ve sıkı çalışıyoruz. Herkes kendisinden istenileni yapıyor. Maç içerisinde herkes ne yapacağı biliyor. Bu takımın bir ruhu var. Bir ruh oluşturmak zordur. Bu bizim başardığımız bir şey. Gerçekten gururlandırıyor. Netice ne olursa olsun, çünkü bazen netice detaylarda saklı olabiliyor" dedi.

“ARDA SÜREKLİ OYNAMAYA İHTİYACI OLAN BİR OYUNCU”

Milli futbolcu Arda Güler ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Vincenzo Montella, "Sol ayağı belki benimkinden biraz yumuşak. Arda sürekli oynama ihtiyacı olan bir oyuncu. Arda yıl içerisinde sakatlıklar yaşadı, kendisi için çok kolay bir süreç olmadı, bunu görüyoruz. Ne kadar maç oynarsa o kadar daha iyi performans gösteriyor, aynı maç içerisinde bile. Ümit ediyorum devamlılığını sağlayabilir, çünkü o yeteneği kendisini her yere götürmeye yeterli" şeklinde konuştu.

Kaynak: dha