MTV, Emlak Vergisi, pasaport harcı, araç muayene ücreti için ocak ayından gelecek zammın öne çekildiği ileri sürülmüştü. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) bu iddiaları yalanladı.

Başta MTV olmak üzere ek MTV, Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, pasaport harcı, araç muayene ücreti ve Gelir Vergisi gibi kalemlere ocak ayında zam gelecek iddiası gündemdeydi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yeniden değerleme oranına yüzde 34,80 oranında zam yapıldığı iddiasını yalanladı. Kurumdan yapılan açıklamada, vergi, harç, ceza tutarlarının yeniden değerleme oranında bugünden artırıldığı şeklindeki haberlerin doğru olmadığı belirtildi.

GİB, yüzde 34,8 tespit edilen yeniden değerleme oranının, 2023 yılı üçüncü geçici vergi döneminde bahse konu indirim ve istisna uygulamasında geçerli olacağını açıkladı.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yazılı açıklamasında, "Vergi, harç ve trafik cezalarının yeniden değerleme oranında artırıldığı haberleri gerçeği yansıtmıyor. Bu haber, vergi ve harçlara ilişkin yapılan iddiaların doğruluğunu araştırarak kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi.

Editör: İbrahim Canbulat