Türk savunma şirketi Baykar tarafından geliştirilen, katlanabilir kanat yapısına sahip Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş yapabilen ilk silahlı insansız hava aracı olma özelliğine sahip.

TB3 SİHA, TCG Anadolu gibi gemilerden kalkış yapabilme kabiliyeti sunarak dikkat çekiyor. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST etkinliğinde yaptığı açıklamada, "Bayraktar TB3 şu anda Çorlu’da. Hemen TEKNOFEST’ten sonra ilk uçuşunu gerçekleştireceğiz. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail, bakalım ilk kim yapacak?" dedi.

bayraktar-tb3-baykar-2

Bayraktar TB3, Bayraktar TB2'nin temel alınarak kısa sürede geliştirilen bir modeldir. Bu SİHA, katlanabilir kanat yapısına, SATCOM (uydu iletişimi) faydalı yüküne, 1450 kilogramlık kalkış ağırlığına, 24 saat havada kalabilme süresine, 6 adet silah istasyonuna ve yüksek irtifada görev yapabilme yeteneğine sahiptir.

Ayrıca, görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyeti sayesinde çok uzak mesafelerden kumanda edilebilir. Bu özellikler, keşif-gözetleme, istihbarat toplama ve deniz aşırı hedeflere yönelik taarruz görevlerinde Türkiye'nin caydırıcı gücünü artıracak.

Editör: İbrahim Canbulat