Türkiye'nin savunma sanayii lideri STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Milli Gemi (MİLGEM) projelerinde kritik bir adım daha attı. Yurt dışından temin edilen Yalpa Sönümlendirme Sistemi'ni millileştiren STM, bu sistemle MİLGEM 6-7-8 gemilerini donatacak.

STM, Robotek Otomasyon Teknolojileri LTD ile yaptığı iş birliğiyle, su üstü harp gemilerinin dış etkenlerden kaynaklanan kuvvetleri sönümlendirerek, olumsuz hava koşullarında bile platformların güvenli bir şekilde görev yapmasını sağlayan milli Yalpa Sönümlendirme Sistemini geliştirdi.

Yalpa Sönümlendirme Sistemi, dalgalı denizlerde geminin performansını artırarak operasyon kabiliyetini sağlıyor. Ayrıca helikopter harekâtları, atış esnasında silah stabilizasyonu ve denizde ikmal gibi faaliyetlerde de destek sağlıyor. Otomatik ve adaptif çalışma özellikleriyle dikkat çeken bu sistem, zorlu deniz koşullarına dayanıklı tasarımıyla öne çıkıyor.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, millileştirme çalışmalarının ülkemizin bağımsız savunma sanayii hedeflerinin temelinde olduğunu belirtti. MİLGEM projelerinde yerlilik oranını yüzde 80'in üzerine çıkaran STM, Yalpa Sönümlendirme Sistemini millileştirerek döviz çıkışını engellediğini vurguladı.

Editör: İbrahim Canbulat