Türk Hava Kuvvetleri'nin holdingleşmiş akrobasi timi SOLOTÜRK, Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Samsun semalarında gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Tütün İskelesi'nde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığı bu önemli yerde gerçekleşen uçuş, binlerce kişi tarafından coşkuyla izlendi.

soloturk-samsun-29ekim-9

Sahilde toplanan kalabalık, SOLOTÜRK pilotlarının yüksek hızlı manevralarını alkışlarla ve ellerindeki Türk bayraklarıyla coşkuyla selamladı. Gösteri, yaklaşık 15 dakika boyunca devam etti ve izleyiciler tarafından cep telefonlarıyla da kaydedildi.

soloturk-samsun-29ekim-8

Etkinliği izleyen Samsun Valisi Orhan Tavlı, "Cumhuriyet'in 100. yılı etkinliklerinin SOLOTÜRK'ün muhteşem gösterisiyle sürdüğünü" belirterek, Samsunluların coşkusuna teşekkür etti. "Cumhuriyet demek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk demek. Cumhuriyet demek, Gazi Meclis demek. Cumhuriyet demek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti demek. Cumhuriyet demek, aziz Türk milleti demek. Aziz Türk milletine saygı ve selamlarımızı sunuyoruz." dedi.

soloturk-samsun-29ekim-7

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Bakçepınar da gösteriyi izleyenler arasındaydı.

soloturk-samsun-29ekim-6

soloturk-samsun-29ekim-4

soloturk-samsun-29ekim-5

soloturk-samsun-29ekim-3

Editör: İbrahim Canbulat