Atakum Belediyesi, Cumhuriyetin 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında ünlü Tarihçi ve Yazar Sinan Meydan'ı vatandaşlarla buluşturdu. Meydan, Cumhuriyet kazanımlarını tarihe damga vuran olaylarla anlattı.

Cumhuriyetin 100. yıl dönümü coşkusu Atakum'da yaşanıyor. Atakum Belediyesi, bu özel dönemde Cumhuriyet tarihi üzerine önemli kitapları bulunan ünlü Tarihçi Sinan Meydan'ı vatandaşlarla bir araya getirdi. Söyleşi programına, CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Av. Gülay Deveci, il ve ilçe siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

sinan-meydan-atakum-belediyesi-1

Atakum Kültür ve Sanat Merkezi, Vedat Türkali Salonu’nda gerçekleştirilen programda Sinan Meydan; yakın tarihe damga vuran olaylarla Cumhuriyet’i anlattı. Programda duygusal anlar yaşatan Meydan’ın konuşmaları, defalarca alkışlandı. Katılımcılar, özel program için Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’ye teşekkür etti.

Tarihçi Sinan Meydan konuşmasında, Cumhuriyete giden yolun ilk adımının atıldığı Samsun’da, 100. yılında Cumhuriyeti anlatmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Bu Cumhuriyet kolay kurulmadı. Cumhuriyetimizin temelinde bir bağımsızlık savaşı, bitmeyen umut vardır. Cumhuriyetimiz, inancını ve umudunu koruyan Mustafa Kemal Atatürk ve bir grup arkadaşının, milletle birlikte başarıya ulaştırdığı bir bağımsızlık savaşının sonunda ilan edilmiştir” ifadelerini kullandı.

sinan-meydan-atakum-belediyesi-2

Atatürk'ün başlattığı barış politikasının ülke için koruma kalkanı olduğuna dikkat çeken Meydan, şöyle konuştu:

“Cumhuriyet ülkeyi bağımsızlığa kavuşturanların, ülkeyi hak ettiği çağdaş medeniyete kavuşturma savaşının sonucudur. Sadece egemenliğin millete verilmesi değil; aynı zamanda bir milletin çağdaşlaştırılmasıdır. Kurtuluş Savaşı’nda büyük bir zafer kazandık ve Lozan’da masa başında taçlandırdık. 1923’ten 2023’e kesintisiz barışa sahibiz. Türkiye Cumhuriyeti, 100 yıldır bu kadar savaş ve çatışma ortamında bir savaş ülkesi değil; bir barış adası gibi. Bu, Cumhuriyetin en büyük kazanımlarından birisidir.”

Atakum Belediyesi, Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde yaptığı bu etkinlikle, Cumhuriyet sevgisini ve kazanımlarını vatandaşlarla buluşturarak önemli bir adım atmış oldu.

Editör: İbrahim Canbulat