Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde kurulan Yabani Hayvanlar İlk Yardım Ünitesi'ni yeniden hizmete açtı. Bu ünite, yaralı kuşlar ve diğer yabani hayvanlar için hayati bir rol üstleniyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, “Hem göçmen kuşlar hem de tüm yabani hayvanlar için önemli bir işleve sahip ünitemiz hizmette. Tüm hayvanlar Büyükşehir şefkatiyle yeniden şifa buluyor” dedi.

Yeniden Hizmete Açıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Yabani Hayvanlar İlk Yardım Ünitesi, avcılar tarafından yaralanan veya göç sırasında yorgun düşen kuşlar başta olmak üzere tüm yabani hayvanlara ilk yardım hizmeti veriyor. İlk misafirler arasında kanadı kırık Peçeli Baykuş, kanadı kırık bir karga ve bakıma muhtaç baykuş yavruları bulunuyor.

Samsun Yarali Kus Delta 3

Donanımlı Klinik

Veteriner Hekim Paria Tabatabaei, "Burası çok önemli bir merkez. Tüm kuşların ve hayvanların tedavisini yapabilecek donanıma sahip kliniğimizde şu anda kanadı kırık Peçeli Baykuş’un tedavisini yaptık. Yakında yeniden uçmaya başlayacak," dedi. Kliniğin, yavru kuşların bakımını da üstlendiğini belirtti.

Anten Tamir Ederken 5 Katlı Binanın Çatısından Düşüp, Öldü Anten Tamir Ederken 5 Katlı Binanın Çatısından Düşüp, Öldü

Hayvan Popülasyonu Korunuyor

Başkan Halit Doğan, "Kızılırmak Deltası Kuş Cennetimiz, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alıyor. Çok sayıda kuş türünün yanı sıra yılkı atları ve mandalar gibi birçok canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Hayvan popülasyonunun korunması çok önemli," ifadelerini kullandı.

Samsun Yarali Kus Delta 2

Yüksek Oranda Kuş Tedavisi

Tabatabaei, "Hastalarımızın yüzde 90’ı kuşlar. Ancak tüm yabani hayvanları da kliniğimizde tedavi ediyoruz," diye ekledi. Klinikte yapılan tedavi ve bakım sürecinin ardından hayvanlar yeniden doğal ortamlarına salınıyor.

Editör: Haber Merkezi