Samsun'un İlkadım ilçesinde, Atakum ilçesinden İlkadım yönüne seyreden tramvayın 25 Eylül'de Liman Durağı'na yaklaştığı sırada önüne atlayan sahipsiz köpek, maalesef çarpıldı. Köpeğin sol arka ayağı ezildi. Yolculardan biri hemen elindeki poşeti kullanarak köpeğin kan kaybını azaltmak için bacağına turnike yaptı. Ardından, köpek Samsun Büyükşehir Belediyesi Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi'nde tedavi altına alındı.

samsun-tramvayin-carptigi-kopek-4

Merkezde görevli veteriner hekim Emre Pınar, sol arka ayağı büyük oranda ezilen köpeğin tedaviye alındığını belirtti. Pınar, "Her gün pansuman ve antibiyotik tedavisi yapılmak kaydıyla günlük kontrolleri yapılıyor. Yakından takip ediyoruz. Her gün bandajı yenileniyor. Ayağı kurtarmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz." dedi.

Tedavi sürecinin başarılı bir şekilde devam ettiğini belirten Pınar, "Hayvanımızın genel durumu iyi. Herhangi ikincil enfeksiyonları engellemek için aslında mücadele ediyoruz. Açık yarasındaki enfeksiyonu engellemeye çalışıyoruz. Buna yönelik antibiyotik tedavilerimiz ve kontrollerimiz devam ediyor. Öncelikli olarak bir uzvunu kaybetsin istemiyoruz. Buna yönelik tedavi protokolleri uyguluyoruz. Bütün çabamız bunun için aslında. Biz amputeyi hiç düşünmüyoruz, düşünmek istemiyoruz. Canımızın bu ayağını kurtarmak istiyoruz. Ayağı kurtarmak için tüm imkanlarımızı seferber ettiğimizi söyleyebilirim" diye konuştu.

samsun-tramvayin-carptigi-kopek-3

Köpeğin ayağının büyük bir kısmının ezildiğini, parmaklarda ise kopma olduğunu dile getiren Pınar, kısmen de olsa ayağı kurtarma şansları olduğunu, bunun için ayağın enfeksiyon kapmaması gerektiğini belirtti.

Editör: İbrahim Canbulat