Karadeniz bölgesindeki konut piyasası, son yıllarda gözle görülür bir hareketlilik yaşıyor. Özellikle Ortadoğulu yatırımcıların ilgisiyle birlikte bölgedeki konut talebi arttı ve fiyatlar yükselişe geçti.

Bölgedeki en büyük konut piyasası olan Samsun'da, Endeksa'nın verilerine göre son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 62, son iki yılda ise yüzde 271 oranında arttı. Örneğin, 130 metrekarelik bir konutun ortalama satış fiyatı 2 milyon 586 bin TL'ye ulaştı.

Temmuz Ara Zammı Beklentisi: Asgari Ücret Artacak mı? Temmuz Ara Zammı Beklentisi: Asgari Ücret Artacak mı?

Benzer şekilde, Artvin'de konut satışları TÜİK verilerine göre yüzde 84 artmış ve Endeksa'nın verilerine göre son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 100.58, son iki yılda ise yüzde 349.2 oranında arttı. Karadeniz'in en mutlu ili olarak tanımlanan Sinop'ta ise konut fiyatları son bir yılda yüzde 87.90, son iki yılda ise yüzde 375.98 oranında artış gösterdi. Böylece Sinop'ta 110 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 2 milyon 790 bin TL'yi buldu.

Samsun Konut Fiyatlari Artti 2

Karadeniz bölgesinde kiralık konut talebi de oldukça yüksek. Emlakjet'in verilerine göre, en fazla kiralık konut talebi Samsun, Trabzon ve Ordu'da gözlendi. Geçen ay Şubat 2023'e göre kiralık konut fiyatları Ordu'da yüzde 175, Samsun'da yüzde 122, Trabzon'da ise yüzde 100 arttı. Ayrıca, Şubat 2023'e göre Karadeniz'de satılık konut ilanlarının yayında kalma süresi yüzde 9, kiralık konut ilanlarının ise yüzde 21 arttı.

Editör: Haber Merkezi