Toplantıda, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İl Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Albay Garip Gümüş, Karadeniz Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Bahadır ve Vali Yardımcısı ve İlkadım Kaymakamı Abdulkadir Demir yer aldı.

‘TAKİBİ GEREKEN OLAYLARIN AYDINLATILMA ORANI YÜZDE 99,6’

Geçen yıl Samsun genelinde yapılan operasyonel çalışmalarda toplam 16 bin 63 aranan şahsın yakalandığını söyleyen Vali Tavlı, “Çalışmalarda, 1891 adet ruhsatsız tabanca, 572 adet kurusıkı tabanca ve bin 39 adet av tüfeği başta olmak üzere çok sayıda suç aleti ele geçirilmiştir. İçişleri Bakanlığımız tarafından verilen araç ve ekipman desteğiyle olaylara müdahale süremiz daha da hızlanmış ve etkili sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Asayiş ve güvenliğin sağlanması noktasında sahadaki resmi ve sivil ekiplerimizin sayısı arttırılmıştır.

Samsun Valisi Orhan Tavli Guvenlik 4

2023 yılında ilimizdeki kişilere karşı işlenen suçlarda aydınlatma oranı yüzde 97,5, topluma karşı suçlarda aydınlatma oranı yüzde 97,3, malvarlığına karşı suçlarda aydınlatma oranı yüzde 79,7, millete ve devlete karşı suçlarda aydınlatma oranı yüzde 98,8, takibi gereken olaylarda aydınlatma oranı yüzde 99,6 olmuştur. Yapılan etkin ve sıkı denetimler sonucunda; hırsızlık olaylarında yüzde 21,4, yüz kızartıcı suçlarda yüzde 17,8 ve yağma suçunda yüzde 8,9’luk bir azalış sağlanmıştır. 2023 yılı içerisinde organize suç örgütlerine karşı yürütülen başarılı operasyonlarla ilimizde organize suç örgütleri etkisiz hale getirilmiş, ilimizdeki organize suç örgütleri çökertilmiş, organize suç örgütleri içerisindeki şahıslar adalete teslim edilmiştir. Vatandaşlarımızın huzuruna kasteden organize suç örgütleri ve çetelere Samsunlu vatandaşlarımızın da destekleriyle nefes aldırılmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Samsun Valisi Orhan Tavli Guvenlik 3

‘896 BİN 901 SENTETİK ECZA ELE GEÇİRİLDİ’

İçişleri Bakanlığınca faaliyete geçirilen NARVAS (Narkotik Vaka Analiz Sistemi) projesinin uyuşturucuyla mücadele kapsamında zehir tacirlerine yönelik etkili bir şekilde kullanıldığını belirten Vali Tavlı, “Vatandaşlarımızın uyuşturucuyla mücadeleye yönelik 112 Acil Çağrı Merkezimize ilettiği tüm hususlar bu sisteme işlenmekte, bu verilere dayalı olarak güvenlik güçlerimiz tarafından da sahadaki denetim ve uygulamalar artırılmaktadır. Ayrıca, narkotik suçlarla mücadelede NARKO-TİM motosiklet sayısı yüzde 30, personel sayısı ise yüzde 81 oranında artırılmıştır. 2023 yılında ilimiz genelinde 156 kilo 162 gram esrar, 896 bin 901 adet sentetik ecza, 53 kilo metamfetamin, 1 milyon 957 bin 265 kök kenevir ve skunk, 11 kilo bonzai, 12 bin 958 adet ecstasy hap başta olmak üzere çok miktarda uyuşturucu madde ele geçirilmiştir.

Samsun Valisi Orhan Tavli Guvenlik 5

İlimizin her noktasında, NARVAS verileri doğrultusunda; öngörülmeyen alanlarda ve zamanlarda yapılan şok uygulamalar ve denetimler mücadeledeki etkinliğimizi her geçen gün daha da artıracaktır. Okul çevreleri başta olmak üzere ilimiz genelinde; esnaflarımız, sivil toplum kuruluşları ve işyerleri ziyaret edilmekte, bu konuda toplumun her kesimiyle etkili bir iletişim sağlanmaktadır. Şuna emin olunuz ki; güvenlik kuvvetlerimiz gençlerimizi ve geleceğimizi zehirleyen uyuşturucu tacirlerinin her an enselerinde ve onlara göz açtırmıyorlar” dedi.

‘15 BİN 515 ARAÇ TRAFİKTEN MEN EDİLDİ’

2023 yılında PKK/DEAŞ/FETÖ ve diğer terör örgütlerine üye olma suçundan 125 şahsa adli işlem yapıldığını söyleyen Tavlı, “2023 yılında yapılan trafik uygulamalarında, kurallara uymayan 321 bin 791 araç ve sürücüsüne işlem yapıldı; 15 bin 515 araç ve motorun ise trafikten men edildi. Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı ekiplerimiz tarafından 2023 yılında 5 bin 400 saat Sahil Güvenlik görevi icra edilmiş, yapılan görevlerde bin 861 adet gemi/tekne kontrol edilmiş ve toplam 177 adet yasal işlem uygulanmıştır.

Canik’ten Kadın İstihdamında Büyük Atak Canik’ten Kadın İstihdamında Büyük Atak

Limanlarımızda son bir yıl içerisinde ticari faaliyette bulunan ve karasularımızda seyir icra eden toplam 2 bin 905 adet ticari geminin; taşıdıkları yük, uğradıkları liman vb. duruma göre yapılan risk analizleri doğrultusunda sorgulamaları, belge ve donanım kontrolleri yapılmıştır. 113 ilk ve orta öğretim kurumunda toplam 14 bin 557 öğrenciye Geleceğin Denizcileri ve Çeken Akıntı konularında bilgilendirme yapılmıştır. Ayrıca balıkçılık sezonu açılışı ve kapanışında icra edilen 20 toplantıda toplam 455 balıkçı bilgilendirilmiştir” diye konuştu.

Bilişim ve iletişim yoluyla dolandırıcılık, yasadışı bahis, siber zorbalık, narkotik suçlar, kadına yönelik şiddet ve hırsızlık suçlarıyla mücadele ve trafik kurallarına uyulmasına yönelik jandarma ve polis tarafından bilgilendirme faaliyetlerinin etkili bir şekilde yapıldığını ifade eden Tavlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda, araç sürücüsü ve yolcuları olmak üzere toplam 179 bin 748 kişiye trafik eğitimi verilmiş, 75 bin 276 kişiye İçişleri Bakanlığımız tarafından kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri engellemek adına hizmete sunulan KADES (Kadın Destek Uygulaması) uygulaması yanı sıra dolandırıcılık ve hırsızlık konularında eğitim verilmiş, 110 bin 613 kişiye ise teknoloji bağımlılığı ve siber zorbalığın önüne geçmek, güvenli ve bilinçli internet kullanımını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren SİBERAY hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Narkotik suçlarla mücadelede farkındalığı artırmak ve suçu önlemek üzere de; En İyi Narkotik Polisi Anne, UYUMA, NARKOREHBER ve NARKOLOG faaliyetleri etkili bir şekilde devam etmektedir. Aile içi ve kadına şiddetle mücadeleyi 'sıfır tolerans' ilkesiyle sürdürmekteyiz ve toplumumuzun temelini oluşturan kadınlarımıza yönelik şiddetin önlenmesi için kolluk güçlerimiz gece gündüz hassasiyetle çalışmaktadır. Suçların önlenmesi kapsamında vatandaşlarımızı bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerimiz de düzenli olarak devam etmektedir.”

Editör: Haber Merkezi