Samsun Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, çeltik fiyatları ve çeltik üreticilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya TBMM'ye yazılı soru önergesi sundu.

Usta, verdiği önergeyle çeltik fiyatlarının düşük seviyede seyrettiğini ve üreticilerin mağduriyetinin arttığını vurguladı. Özellikle Samsun'un Bafra ve Terme bölgelerinde yoğun olarak üretilen çeltiğin, Türkiye tarımı için önemli bir ürün olduğunu belirtti.

Mazot, gübre, elektrik, tarımsal ilaç gibi girdi fiyatlarının arttığı bir dönemde çeltik üreticisinin zorluklarla karşılaştığını ifade eden Usta, Tarım Kredi Kooperatifi'nin de üreticinin beklentilerini karşılamadığını belirtti.

Usta, Tarım Kredi Kooperatifinin ince, orta ve kalın tane çeltikleri için uyguladığı fiyatların serbest piyasada daha düşük seviyede olduğunu açıkladı.

Tarım Kredi Kooperatifinin fiyat politikasına ve uygulamalarına müdahale edilmesi gerektiğini belirten Usta, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya şu soruları yöneltti:

  1. Amacınız üreticiyi mağdur etmek midir?
  2. Ekonomide yapılan hataların bedelini çiftçiye mi ödetmek istiyorsunuz?
  3. TMO piyasaya ne zaman girecektir? Nasıl bir fiyat politikası izleyecektir?
  4. Tarım Kredinin uyguladığı kota ve fiyatlandırmaya neden müdahale etmiyorsunuz?
Editör: İbrahim Canbulat