AFAD ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı sel uyarısı sonrasında, Samsun'da şiddetli yağışlar etkisini sürdürüyor. Kent merkezi ve bazı ilçelerde akşam saatlerinde başlayan kuvvetli yağışlar nedeniyle su birikintileri oluştu ve trafikte aksamalar yaşandı.

samsun-hava-durumu-2ekim-1

Samsun'da Hava Nasıl Olacak?

Meteoroloji'den alınan son bilgilere göre, 2 Ekim Pazartesi günü Samsun'da hava durumu şu şekilde olacak:

  • Durum: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.
  • Yağış Şiddeti: Yağışlar il genelinde kuvvetli, kıyı ve doğu kesimlerinde yerel olarak çok kuvvetli olacak.

Saat 15.00 itibariyle gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışın 21.00'den itibaren ise kuvvetleneceği, 2 Ekim Pazartesi günü 15.00'e kadar süreceği öngörülüyor.

Meteorolojik Görünüm ve Uyarılar

Yapılan son değerlendirmelere göre: Bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi beklenmektedir. Yağışların Samsun ve Ordu çevrelerinde kuvvetli olması tahmin edilmektedir.

samsun-hava-durumu-2ekim-3

Hava Sıcaklığı ve Rüzgar

  • Bölgenin batısında 1 ila 3, doğusunda 3 ila 5 derece düşüş bekleniyor.
  • Rüzgar: Batı ve kuzeybatıdan hafif ve orta kuvvette, kıyı kesimlerde yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi beklenmektedir.

Uyarılar

  • Kuvvetli Yağış Uyarısı: Ordu çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Samsun çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
  • Deniz Uyarısı: Doğu Karadeniz’de rüzgarın batı ve kuzeybatı, doğusu güneybatı yönlerden etkisini artırarak sabah saatlerinde batısı, öğle saatlerinden itibaren genelinde 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, Salı günü (03.10.2023) sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.
Editör: İbrahim Canbulat