Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yer alan Şahinkaya Kanyonu, Türkiye'nin ikinci büyük su kanyonu olma özelliği taşıyor. Her geçen yıl artan ilgiyle, 2023 yaz döneminde yaklaşık 70 bin kişi kanyonu ziyaret etti. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Tüm Türkiye'yi, tüm dünyayı doğa harikası olan Şahinkaya Kanyonu’nu görmeye davet ediyorum" dedi.

sahinkaya-kanyonu-vezirkopru-dogal-3

Şahinkaya Kanyonu, Vezirköprü ilçesinin Türkmen Mahallesi Altınkaya Baraj Gölü üzerinde bulunuyor. Barajın en derin ve en ince noktası olan kanyon, doğal güzelliğiyle göz kamaştırıyor. Bin 500 metre uzunluğunda, 106 metre ortalama su derinliğine ve 350 metre ortalama yüksekliğe sahip olan kanyon, Kızılırmak Nehri'nin sarp kayalıklar arasında yol aldığı bir geçidi temsil ediyor.  

sahinkaya-kanyonu-vezirkopru-dogal-4

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Şahinkaya Kanyonu'nda doğayla iç içe dinlenme olanağı sunacak tesisler sağlıyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi'ne ait feribotlarla düzenlenen seferlerle misafirler, buradaki doğal güzelliğin tadını çıkarıyor.

sahinkaya-kanyonu-vezirkopru-dogal-5

Her yıl ziyaretçi sayısının arttığı Şahinkaya Kanyonu’nu bu yıl yaz döneminde 70 bin 420 kişi ziyaret ettiğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Şahinkaya Kanyonu, Türkiye’nin ikinci büyük su kanyonu olma özelliğine sahip. Tam bir doğa harikası. Her geçen yıl da artan bir ziyaretçi sayısı var. Burası mutlaka görülmesi gereken bir yer. Tüm Türkiye'yi, tüm dünyayı doğa harikası olan Şahinkaya Kanyonu’nu görmeye davet ediyorum” dedi.

Editör: İbrahim Canbulat