Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) AŞ, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla milli çözümler üretiyor. Son olarak, yurt dışından temin edilen sistemlere milli alternatifler üretmek için çalışmalar yürütüldü. Bu kapsamda, Milli Deniz Topu'nun ilk teslimatı gerçekleştirildi.

Kara testlerini başarıyla tamamlayan Milli Deniz Topu, TCG BEYKOZ korvetine entegre edilerek liman ve deniz testlerine hazır hale getirildi. Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi kapsamında kullanılacak olan bu top, Türkiye'nin deniz haklarını korumak için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

MKE AŞ, Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi'nin ikinci gemisi ile MİLGEM 6, 7, 8'inci gemilerine yerleştirilecek olan Milli Deniz Topu için üretime başladı. Ayrıca, bu milli ürünün yurt dışına satışı için görüşmeler yapılmakta.

milli-deniz-topu-savunma-sanayi-1

Milli Deniz Topu, hava savunma harbi, su üstü harbi ve kara bombardımanı görevlerinde kullanılıyor. Dakikada 80 atıma ulaşabilen bu sistem, yaklaşık 20 kilometre menzile sahip.

MKE AŞ'nin başarısıyla birlikte 127 milimetre Deniz Topu'nun da üretimi için çalışmalara başlandı. Türk Deniz Kuvvetleri, Milli Deniz Topu ile yüksek maliyetler ve gizli ambargoların önüne geçerek daha güçlü bir hareket kabiliyetine kavuşacak.

Editör: İbrahim Canbulat