2023-2024 eğitim ve öğretim yılı üniversitelerde de başlarken, öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan (GSB) gelecek olan açıklamaları araştırıyor. Ek tercih yurt başvuru sonuçlarının açıklandığı bugünlerde öğrenciler artık burs ve kredilerinin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Gözler GSB’den gelecek olan açıklamalara çevrilirken, toplu ödemelerin ne zaman yatırılacağı araştırılıyor.

KYK yurt ek tercih sonuçlarının açıklandığı bugünlerde artık herkes KYK burs ve kredi başvurularını merak ediyor. Peki, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi öğrencilere toplu ödeme yapılmasının beklendiği KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlıyor? Kimler KYK burs ve kredilerinden faydalanabilecek? Toplu ödemeler ne zaman yapılacak? İşte detaylar…

Öğrencilere geri ödemesiz ve geri ödemeli olmak üzere maddi destek sağlayan KYK, 2023-2024 eğitim ve öğretim dönemlerinde ne zaman burs ve kredi vereceğini henüz duyurmadı. Ancak önceki yıllarda Kasım ayında başvurular alınmış, Aralık ayında da toplu ödemeler yapılmıştı. Bu nedenle 2023-2024 eğitim dönemi için de aynı tarihlerin uygulanması bekleniyor. Eğer aksi bir açıklama olursa da yine buradan bildiriyor olacağız.

KYK burs ve kredileri, öğrencinin öğrenim gördüğü seviyeye göre değişiklik gösteriyor. Lisans ve önlisans seviyesinde okuyan öğrenciler için her ay 1250 lira, yüksek lisans 2500 lira ve doktora öğrencilerine de 3750 lira veriliyor. Aralık ayında da öğrencilere Ekim, Kasım ve Aralık ayları için toplu ödeme yapılıyor. Buradan hareketle hesapladığımızda da lisans ve önlisans öğrencilerine 3750 TL, yüksek lisans öğrencilerine 7500 TL ve doktora öğrencilerine 11250 TL ödeme yatıyor.

Editör: İbrahim Canbulat