İnsanlar her yıl o kadar elektronik oyuncağı çöpe atıyor ki bu sayı gezegenimizde yaşayan insan sayısına eşit. Her yıl çöplüklere atılan elektrikli trenler, dron'lar, konuşan bebekler, uzaktan kumandalı arabalar ve diğer çocuk oyuncaklarının sayısı inanılması güç rakamlara ulaşmış durumda.

Elektronik Atıkların Kapsamı: Neler Ele Alınıyor?

İşlevsiz bilgisayarlar, bozuk telefonlar, televizyonlar ve hoparlör sistemleri gibi elektroniklerin yanı sıra elektronik sigaralar, LED aksesuarlar, USB kabloları, şarj edilebilir lityum piller içeren herhangi bir cihaz elektronik atık olarak kabul ediliyor. Genel olarak, dünya genelinde çöpe atılan bu ürünlerin büyüklüğü yılda 9 milyar kilogramı buluyor.

E-atıkların Çarpıcı Boyutları: 6 Eyfel Kulesi'ne Eşdeğer

Bu göz ardı edilen elektrik atıklar "Atık Elektrikli ve Elektronik Ekipmanlar" Forumu'nun bir numaralı gündem maddesi oldu. UNITAR'ın bulgularına göre, örneğin her yıl atılan tüm e-sigara vape'lerin toplam ağırlığı yaklaşık olarak 6 Eyfel Kulesi'ne eşit. Bu göz ardı edilen e-atıklar arka arkaya dizilse tüm dünyanın çevresinin 7’de biri kadar uzunluğa ulaşıyor.

Ekonomik Kayıplar: 10 Milyar Dolarlık Temel Ham Maddeler

Sadece ekonomik açıdan bakıldığında, neredeyse her yıl çöpe giden yaklaşık 10 milyar dolarlık temel ham maddeler var. Birçok insanın bu tür ürünlerin hangi atık kategorisine girdiğine ve nasıl geri dönüştürüleceğine dair kafaları karışık. Oysaki bu atıklara ayrı bir önem verilmesi ve uygun toplama alanlarında geri dönüşüm için biriktirilmesi gerekiyor.

Editör: İbrahim Canbulat