Kahvenin, uzun vadeli sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olduğu iyi bilinen bir gerçek. Araştırmalar, günde üç ila dört fincan kahve içmenin, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanserler dahil olmak üzere birçok sağlık sorununun riskini azalttığını gösteriyor.

Düzenli Kahve Tüketiminin Kilo Problemlerine Etkisi

Peki, düzenli kahve içmek kilo problemini önlemekte işe yarıyor mu? Bir grup araştırmacı, günde normalden bir bardak daha fazla kahve içmenin daha fazla veya daha az kilo alımına neden olup olmadığını inceledi. Araştırma, kahve ile daha az kilo alımı arasında mütevazı bir ilişki buldu.

kahve-kilo-saglik-kalp-1

Kahve ve Kafein

Araştırmacılar, günlük bir bardak kafeinsiz veya kafeinli kahve tüketimini artırmanın, beklenenden dört yılda 0.12 kg daha az kilo alımıyla ilişkilendirildiğini buldular. Yani kahve içerek kilo vereceğinizi düşünüyorsanız, bu pek de mümkün görünmüyor ama yine de kiloyu korumak açısından birkaç gram da olsa kahvenin size faydası var.

Kafein Tüketimi ve Günlük Limit

Uzmanların kahvenin içerdiği kafein konusunda da son bir uyarısı var: Çoğu yetişkin, günlük yaklaşık 400 mg kafeini güvenli bir şekilde tüketebilir. Bu, iki espresso veya dört fincan anlık kahve veya sekiz fincan çayın eşdeğeri kadar bir miktarı temsil eder.

kahve-kilo-saglik-kalp-3

Tansiyonu Düşürmek İçin Hangi Çayı İçmeli?

Hibiskus, yeşil çay veya papatya gibi kalp sağlığına faydalı çayları içmek, tansiyonu yönetme konusunda bütüncül bir yaklaşımın bir parçası olabilir.

Hibiskus Çayının Tansiyon Üzerindeki Etkisi

Hibiskus çayının 2019 yılında yapılan bir çalışma sonucunda, kan basıncını mütevazı ama dikkat çekici bir şekilde düşürdüğünü ortaya koyduğu için hipertansiyon için doğal bir çare olarak popüler bir seçenek olarak bu çayı sundu. Araştırmalar düzenli olarak günde 2 bardak hibiskus çayı içmenin zaman içinde kan basıncını düşürmeye katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

Yeşil Çayın Tansiyon Üzerindeki Etkisi

Güneybatı Çin'de 2023 yılında yapılan bir çalışma, yeşil çay tüketiminin genel olarak, ne kadar süre ve ne kadar miktar içilirse içilsin sistolik kan basıncının azalması ile ilişkilendirildiğini belirledi.

Papatya Çayının Sağlık Faydaları

2020 yılına ait bir araştırma, anti-iltihap, antioksidasyon, karaciğer koruma, potansiyel kanser karşıtı etkiler ve kan basıncı düzenleme gibi alanlarda papatya çayının potansiyelini ortaya çıkardı.

Editör: İbrahim Canbulat