Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, "Ülkemizi, kronik baş ağrısı olan faiz, kur, enflasyon üçgenine sıkıştırma gayretlerini bir kez daha boşa çıkartmakta kararlıyız" dedi.

Erdoğan, ayrıca "Zincir marketlerimiz başta olmak üzere tüm esnafımızı, yapacakları indirimlerle, enflasyonla mücadelemize destek vermeye davet ediyorum" diye konuştu.

Emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapacaklarını belirten Erdoğan, bu ödemelerin kasım ayının ilk yarısında emeklilerin hesaplarına yatırılacağını açıkladı. Bu düzenleme, bütçesi 61 milyar lirayı aşan bir maliyeti beraberinde getiriyor. Hem emekli olup hem de fiilen çalışmaya devam eden emekliler bu ödemelerden faydalanamayacak. Yılbaşında emeklilerin durumu tekrar gözden geçirilecek ve gerekli fedakarlıklar yapılacak.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Konut ve kira sektöründe piyasanın dengesini bozan, fahiş fiyat artışlarına yol açan kişi ve kurumlara yönelik ağır yaptırımlar getiriyoruz" dedi.

Editör: İbrahim Canbulat