Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, muhtarların mahallelerin kalkınmasında önemli olduğunu ifade ederek, “Muhtarlarımızın varlığı, mahallelerinin ve dolayısıyla Atakum'un her gün daha da gelişip güzelleşmesinde büyük bir rol oynuyor” dedi.

atakum-belediyesi-muhtar-cemil-deveci-2

Muhtarlık Sistemi ve Demokrasinin Lokalde Kurumsallaşması

Demokrasinin yerel olarak kurumsallaşması anlamında muhtarlık sisteminin büyük katkıları olduğunu söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Mahallenizin kalkınmasında, sorunlarının çözümünde ve vatandaşlarımızla kurduğumuz bağda muhtarlarımızın özverili çalışmaları çok değerli."

Kadın Muhtar Adaylarının Desteklenmesi

Başkan Deveci, Türkiye’de 50 bin 285 muhtar olduğunu ancak yalnızca bin 134 kadın muhtarın görev aldığını belirterek, “Samsun’da ise 1252 mahalle 19 kadın, Atakum’da da 56 mahallemizde 3 kadın muhtarımız görev yapmaktadır." Kadınların daha fazla siyasete dahil olmaları gerektiğini vurguladı.

atakum-belediyesi-muhtar-cemil-deveci-1

Büyükşehir Yasası ve Yerel Yönetimlerin Etkileri

2012 yılında çıkarılan ve 2014 seçimleriyle birlikte yürürlüğe girerek köylerin mahalleye dönüşmesine neden olan Büyükşehir Yasasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Deveci, yasanın yerel yönetimler üzerindeki etkilerine de değindi ve yasanın daha demokratik ve etkin çalışabilmesi için bazı düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Editör: İbrahim Canbulat