Atakum Belediyesi, Cumhuriyet’in ilanının 100. yıl dönümünde kentte coşkulu bir bayram kutlaması düzenliyor. Kutlama programı, Cumhuriyet Yürüyüşü'nden konserlere, söyleşilere ve fotoğraf sergisine kadar zengin etkinliklerle dolu.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Ürper'in "Fotoğraflarla Ölümsüz Atatürk" konferansı, tarihten unutulmaz anları vatandaşlara sunacak. Program, Atakum Belediyesi Nikah ve Düğün Salonları'nda 26 Ekim Perşembe günü saat 19.00'da başlayacak.

Ayrıca, "3. Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri" sahiplerini bulacakları tören 27 Ekim Cuma günü düzenlenecek. 28 Ekim Cumartesi günü ise Eski TBMM Üyesi ve Eğitimci Yıldırım Kaya ile Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Genel Başkanı Ömer Yılmaz'ın katılımıyla, Cumhuriyet’in önemli kazanımlarından ‘Laik Eğitim, Laik Yaşam ve Eşit Yurttaşlık’ konulu bir sohbet gerçekleşecek.

Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü coşkusunu tüm kente taşıyacak olan Fener Alayı, 28 Ekim Cumartesi günü saat 19.00'da Çiftlik Caddesi'nde başlayacak. Kent Meydanı'nda ünlü müzik grubu Pinhani'nin konseri ise saat 21.00'de başlayacak.

atakum-cumhuriyet

Atakum Belediyesi, Samsun Dağcılık Kulübü iş birliğiyle düzenlenen ‘‘Zirve Yürüyüşü’’ etkinliği ile spor tutkunlarına unutulmaz bir deneyim sunacak.

Tarihçi-Yazar Sinan Meydan'la gerçekleşecek ‘100. Yılında Cumhuriyet’i Anlamak’ paneli, 29 Ekim Pazar günü saat 16.00'da Vedat Türkali Salonu'nda vatandaşlarla buluşacak. Cumhuriyet sevdalıları, 18.00'de Cumhuriyet Kadınları Bandosu eşliğinde ‘100. Yıl Cumhuriyet Yürüyüşü’ gerçekleştirecek.

Araç konvoyu ise 29 Ekim Pazar günü saat 16.00'da Atakum Belediyesi hizmet binası önünden başlayarak Abdullah Gül Bulvarı güzergahını takip edecek.

Geleneksel Cumhuriyet Balosu, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) iş birliğiyle Vedat Türkali Salonu’nda düzenlenecek. Cumhuriyet Balosu, 30 Ekim Pazartesi günü saat 20.00’de başlayacak. Bu özel etkinliklerle Atakum, Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünü coşkuyla kutlayacak.

Editör: İbrahim Canbulat