Atakum Belediyesi, Türkiye'nin önemli sivil toplum kuruluşlarından Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG AMEDER) ile iş birliği yaparak, Atakum'da gönüllü afet ekipleri oluşturdu. Teorik eğitimlerin ardından başarıyla tamamlanan pratik eğitimlerle, ekipler afetlere karşı hazır hale geldi.

Atakum Belediyesi, afet konusundaki bilinçlenmeyi ve gönüllülerin desteğiyle olası afet durumlarında yapılması gerekenleri ele alan MAG AMEDER ile eğitim iş birliği gerçekleştirdi. Gönüllü belediye personeline haziran ayında verilen eğitimlerin ardından, yeni gönüllülerle ekip genişletildi ve pratik eğitimler başarıyla tamamlandı.

atakum-belediyesi-afet-yonetimi-mag-5

Eğitim programında "Afet Bilinci ve Gönüllülük", "Afet Psikolojisi", "Temel Yangın Söndürme", "Sedye Bağlama", "Hasta Taşıma Teknikleri", "İple İniş Teknikleri", "Düğüm ve Bağlar", "Hafif Arama Kurtarma" ve "Afet Haberleşmesi" gibi konular işlendi. Eğitimler, MAG AMEDER  Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karadayı, MAG AMEDER Eğitim Koordinatörü Nilüfer Kurt,  Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Azamak, Samsun Temsilcileri Eren Yaşlı ve Ece Araz Yaşlı tarafından verildi.

atakum-belediyesi-afet-yonetimi-mag-3

Eğitimlere Atakum Belediyesi personelinin yanı sıra, Atakumlular ve çevre ilçelerde yaşayan yurttaşlar da katılarak hem teorik hem de pratik eğitim aldı. Uzman isimlerin ders verdiği programda, 24 yurttaş eğitimlerini başarıyla tamamladı. Atakum Belediyesi ile MAG AMEDER arasında imzalanan protokolle, Atakum'da genel hayatı etkileyecek ölçekteki afetler ve acil durumlar için gönüllü ekipler oluşturularak, bu tür durumlar öncesinde risk azaltıcı önlemler alınacak.

atakum-belediyesi-afet-yonetimi-mag-4

Ayrıca, ekipman ve bilgi sağlanarak, Arama Kurtarma Eğitimi almış Acil Müdahale Ekibi oluşturulacak ve telsiz haberleşme hizmetleri temin edilecek. Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi, kendi bölgelerindeki afet ve acil durumlara ilk müdahale kapasitesini arttırmak üzere kurulmuştur.

Profesyonel ekiplerle iş birliği yaparak koordineli bir şekilde çalışır ve müdahale kapasitesini en üst düzeyde tutar. Ayrıca, ekibin mahalle ile bağlantısını asla kaybetmez ve büyük çaplı afetlerde mahallelerinde görev alacaklarının bilinciyle çalışmalarını sürdürürler.

Editör: İbrahim Canbulat