Eylül ayında yükseliş kaydeden mevduat faizleri, Ekim ayında da yükselişini sürdürdü. Bu kapsamda bankalar adeta emekli promosyonlarına benzer bir yarışa girmeye başladı. Konut ya da araç almaya birikimi yetmeyen vatandaşlar ise faiz oranlarının yükselişiyle birlikte birikimlerini mevduatla değerlendirmeye başladı. Böylelikle mevduat seçenekleri Ekim ayında da popüler yatırım aracı olarak öne çıktı.

Ekim ayında mevduat faizlerinin yükselmesiyle birlikte bankalardan duyurular gelmeye başladı. Ayın en yüksek mevduat faizini veren bankaya yeni bir rakip çıktı! Ağustos ayının yıldız mevduat oranını veren Akbank, Ekim ayında mevduat oranlarında değişiklik yaparak son 2 ayın en yüksek mevduatını veren Odeabank’ı gerisinde bıraktı. Böylelikle Ekim ayının ortalarına yaklaşırken en yüksek mevduatı veren banka değişiklik gösterdi.

Ekim Ayının En Yüksek Mevduatını Veren Banka

Ağustos ayında yüzde 36’lık oranla Akbank, ayın en yüksek mevduatını veren bankaydı. Ağustos sonrasında Eylül’de Odeabank, mevduat oranını yüzde 40’a çıkararak liderliği ele aldı. Ekim ayında ise yine Odeabank, faiz oranını yüzde 43’e çıkardı. Üstelik 32 güne yüzde 43 faiz verirken; 46, 55, 92 günlük vade sürelerinde yüzde 44 faiz uygulayacağını duyurdu.

Odeabank’ta faizlerin yükselmesinin ardından Akbank, tekrar harekete geçti. Böylelikle mevduat yarışı hız kazanırken Akbank, vites artıran banka oldu.

Akbank Mevduat Faizi Yükseldi!

Ekim ayında mevduat faizini yükseltme kararı alan Akbank, bu kapsamda yeni bir duyuru yayımladı. Yayımladığı duyuruda 92 ve 181 günlük vade süreleri için mevduat faizi yüzde 45’e çıktı. Böylelikle de Ekim ayının en yüksek mevduatını veren banka değişiklik gösterdi. Peki, Akbank’ın yüzde 45 mevduat faiziyle getiriler ne kadar yükseldi?

300.000 bin lira üzerinden örnek verecek olursak, parasını Akbank'a yüzde 45 faizle 92 günlük mevduata yatıran bir vatandaş, vade sonunda 34 bin liradan daha fazla. Yani, 300 bin lirasını Ekim ayında Akbank'a yatıran 92 günde (yaklaşık 3 ay) toplam 34 bin liradan fazla getiri elde edecek. Söz konusu mevduat oranı, 92-400 günlük vade sürelerine uygulanıyor olacak.

Ekim ayının en yüksek mevduat oranını sunan Akbank'ın yatırımcılara yeni fırsatlar sunduğunu gösteriyor. Faiz oranlarındaki bu artış, birikimlerini değerlendirmek isteyenler için dikkat çekici bir seçenek oluşturuyor.

Editör: İbrahim Canbulat